český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Druhý dech fotografa Tomáše Helíska

Jeho černobílé fotografie mají zvláštní kouzlo. Fotí z podhledu ne proto, že by to byl autorský záměr, ale protože je odmala na vozíku. Povoláním je Tomáš Helísek tiskovým mluvčím TyfloCentra Olomouc, o. p. s., které pomáhá lidem s poruchou zraku. Sám se ovšem potýká s jiným hendikepem – díky dětské mozkové obrně nechodí a má problémy s rukama. Na jeho fotografiích byste to ovšem nepoznali.

 Fotograf 1b

S přestávkou fotí už osm let. „Snažím se fotit jinak a hrozně mě to baví. První fotoaparát jsem si koupil v roce 2011, po celou dobu jsem se ale tomuto koníčku nevěnoval. Měl jsem období, kdy bylo všeho tak nějak moc a fotografování šlo stranou. Loni jsem však chytil druhý dech, koupil si novou bezzrcadlovku Fujifilm a k focení se vrátil,“ popisuje různé etapy svého vztahu k fotografování Tomáš.

 

Z obyčejného vzniká neobyčejné

Fotoaparát nosí pořád u sebe, okamžik či situace, která by si zasloužila zvěčnit, totiž může číhat kdekoli. „Rád fotím lidi, ale ne vyloženě portréty. Taky mě baví zvířata, architektura, reportáže, emoce… A oblíbil jsem si i vyloženě obyčejné věci, ze kterých jde cítit nějaká energie. Takové ty předměty, u nichž si řada lidí řekne, že by je ani nenapadlo je vyfotit,“ odpovídá na otázku, co rád snímá. Vždy jde prý především o to, aby ho daná věc něčím zaujala.

Fotograf 4

Přestože se narodil v Novém Jičíně, osud ho zavál do Olomouce, kde dnes žije s manželkou, jedenáctiletou dcerou, třemi psy, dvěma kocoury a papouškem. Jak se mimochodem zmiňuje, jejich svatební fotografie vznikly v jednom z olomouckých parků částečně díky dceři, částečně díky samospoušti. Rád prostě věci dělá jinak. „Olomouc je krásná a na fotografování je tu spousta pěkných míst… různých budov, uliček, zákoutí, schodů… pro street foto jako dělaných,“ pochvaluje si Tomáš s tím, že ho dokonce oslovil jeden místní hotel, Theresian Hotel & Spa, že by jeho snímky Olomouce rád vystavil ve svém interiéru.

 

Originální styl díky perspektivě

Až na pár odborných knih, které přečetl, je samouk. „Zajímá mě, jak fotí ostatní. Čerpám inspiraci, dívám se, co jde, co nejde,“ říká a dodává: „Zjišťuju, že se můj způsob fotografování lidem líbí a že je o něj zájem. Obecně sleduju fakt, že už přestává být tolik IN komerční katalogové focení. Lidé nestojí o vyumělkovanost a tunu retuše. Dnes jsou v kurzu obyčejné fotky, respektive fotky, které nemusejí projít několikahodinovou úpravou ve Photoshopu. V dnešní šílené době jsou důležitější emoce. To je dle mého aktuálně to, co lidi baví a po čem je čím dál větší poptávka. Osobně úpravou snímků a celou tou postprodukcí trávím minimum času. Prostě to s úpravou nepřeháním.“

Fotografie 6

Na otázku, zda je styl, jakým fotografuje, něčím specifický, odpovídá: „Nějakou dobu jsem se hledal, až jsem se propracoval právě k černobílé fotografii. Ta mě baví. Co jsem sám nevnímal a moje okolí mě na to upozornilo, je, že jsem díky svému hendikepu níž a většina mých fotografií je tím pádem zachycena z úplně jiné perspektivy, než bývá zvykem. Tím vším jsou moje fotografie jiné a snad originální. Chlap metr osmdesát by z mého úhlu pohledu asi těžko fotil.“

Fotograf 3

Svým pozitivním přístupem k životu by mohl jít Tomáš Helísek leckomu příkladem: „Je potřeba si i z toho špatného, co se nám děje, vzít to dobré. Někdy mívám samozřejmě pocit, že bych některé snímky nejraději vymazal a přefotil. To je ale asi normální…“

 

I s hendikepem se dá tvořit

O tom, že druhý dech, jak říká Tomáš svému návratu k fotografování, bere naprosto vážně, svědčí nejen pravidelná aktualizace profilů na sociálních sítích (na Facebooku a na Instagramu), ale i postupný vznik webu. Již dnes ho podporuje několik tisíc fanoušků, nikoho tak jistě nepřekvapí, že by se fotografováním jednou rád živil. Startovací pozici si pro to vytvořil perfektní.

Fotograf 2

Na otázku, zda je právě tohle jeho sen, odpovídá: „Můj sen je fotografovat profesionálně a být fotografem na plný úvazek. Aby mě to bavilo i živilo.“ Pro všechny, co se stejně jako on potýkají s nějakým hendikepem, má důležitý vzkaz: „Chtěl bych lidem připomenout, že i s hendikepem se dá tvořit a dělat řada zajímavých věcí. Rád bych druhé inspiroval, že to jde a že má smysl následovat vlastní sny…“

Pokud se vám Tomášovy černobílé snímky líbí, podpořit ho v jeho dalších uměleckých aktivitách můžete prostřednictvím transparentního účtu 2501236926/2010. Výsledek bude určitě stát za to!

Autorka: Monika Valentová, Foto: archiv Tomáše Helíska

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test