český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Talent, kam se podíváš

V letošním osmičkovém roce si připomínáme mnohá významná výročí. Jedním z nich je i založení Pražské konzervatoře v roce 1808. Proto jsme se vypravili na Malou Stranu a Staré Město, abychom se podívali, jak se letošní oslavenkyně má a co ji v nejbližší době čeká.

Vstoupili jsme do klasicistní budovy Pállfyovského paláce a ve druhém patře nás srdečně uvítal průvodce, rovněž i pedagog a jeden z pěti zástupců ředitele Pražské konzervatoře Ladislav Horák. Právě skončil ranní výuku a může se nám věnovat. Okamžitě zjišťujeme, jakého povolaného průvodce jsme získali. Nadšeně nás provází obrazně od sklepa po půdu a z jeho výkladu je poznat, jak svou práci má rád a jak je na kolegy i studenty hrdý.

Historie se snoubí s modernou

Naši procházku jsme zahájili v archivu, kde nám jeho vedoucí, Michaela Hejlová, ukázala opravdové skvosty. Vedle zakládací listiny konzervatoře, je jím například partitura Dona Giovanniho, ze které Wolfgang Amadeus Mozart dirigoval v roce 1787 při světové premiéře ve Stavovském divadle. Archiválie je vzácná i tím, že obsahuje Mozartovy osobní vpisky. To však není vše, co může archiv zájemcům nabídnout, neboť je institucionálně spojený s knihovnou, využívají jej hlavně studenti a pedagogové pro své vzdělávání.

Protože Palffyovský palác slouží konzervatoři především pro výuku individuálních nástrojů, které nejsou součástí orchestru, a pro výuku hry na bicí nástroje, dostali jsme možnost navštívit několik právě probíhajících hodin, abychom na závěr procházky palácem nakoukli do Komorního sálu na zkoušku nejmladšího souboru Pražské konzervatoře, Prague Conservatory Modern, zaměřující se na moderní hudbu, jejímž vedoucím je Pavel Trojan mladší.

Přes vodu a přesto blízko

Tím naše procházka první budovou Pražské konzervatoře skončila a my přešli na druhý břeh Vltavy, abychom si prohlédli takzvanou hlavní budovu v ulici Na Rejdišti. Zde sídlí ředitelství a probíhá tu teoretická i individuální výuka. Dále tu mají koncertní a divadelní sál. V něm právě studenti zkoušeli novou inscenaci Evergreen, kterou režíruje Lukáš Pečenka.

Protože nám to nedalo, zeptali jsme se našeho průvodce, o které studijní programy je vlastně největší zájem, a ten nám s úsměvem odpověděl, že už je to mnoho let stejné – o herectví a zpěv –, aby se smutkem v hlase dodal, že jakousi Popelkou jsou naopak žesťové dechové nástroje.

A jaké má Pražská konzervatoř nejbližší cíle? Kromě zajištění kvalitní výuky, která studentům umožňuje se prosadit na silném trhu, je jím především příprava na rekonstrukci Pálffyovského paláce a vytvoření letní scény, kde by měli studenti možnost se prezentovat i během letních prázdnin.

Autorka: Jitka Neureuterová, Foto: Miroslav Martinovský

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test