český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

Hltám život plnými doušky a nemůžu se jej nabažit

Pokračuje v odkazu svého otce, legendárního zpěváka Pavla Nováka, který před deseti lety zemřel. Pavel Novák ml. vystupuje nejen s hity svého tatínka, ale rovněž jezdí po školách s dětskými pořady, které jeho otec vymyslel a složil a otextoval k nim písničky. Náš rozhovor začal, jak jinak, vzpomínkou na tatínka.

 

Pavle, kdy jste si poprvé uvědomil, že je váš tatínek populární zpěvák a lidé ho mají rádi?

Ono to dlouho trvalo, než jsem si uvědomil, že mám výjimečného tátu. Já to v dětství moc nevnímal, přišlo mi normální, že jsem se pohyboval mezi muzikanty, zpěváky. Vaškovi Neckářovi jsem říkal strejdo, Heleně Vondráčkové teto... Doma se objevovali lidé, které jsem potom viděl i v televizi a nebyli to jen zpěváci, ale i známí sportovci. Třeba Vašek Nedomanský a Vlado Dzurilla k nám jezdili pravidelně a byl jsem i na jejich svatbách. Až ve škole jsem to začal vnímat, protože se děti začaly vyptávat.

 

 

Jaký byl vůbec otec?

Velký sportovec, velký srdcař, obětavý. Na mě měl ale od mládí ty nejvyšší nároky. Prostě mi nějak nalinkoval dětství. Chodil jsem plavat, do klavíru, na němčinu. Neměl jsem moc volného času. Ze začátku mi to nevadilo, ale potom jsem začal závidět klukům, že chodili hrávat po škole fotbal, jezdili k Bečvě pořádat na kolech různé honičky. Prostě užívali si dětství na dvorech a u řeky. Já měl pořád nějaké povinnosti. On to táta myslel dobře, ale nějak jsem to v té době nechápal.

 

Chodili jste s maminkou a sourozenci na jeho koncerty?

Ano, chodili jsme a jezdili s ním všude, kam se dalo. Nejenom po republice, ale často i do Německa, kde byl strašně populární. My si tu popularitu užívali s ním. Zážitků a vzpomínek mám velkou spoustu.

 

K populárním zpěvákům patří i fanynky, váš otec byl navíc velký fešák, jak nesla maminka přízeň fanynek?

Fanynky k muzice patří. Musí být ve vztahu velká tolerance, protože fanouškům a fanynkám se musíte věnovat. Musíte jim dávat naději, že mohou mít také kus z vás. Myslím si, že rodiče v tom měli jasno. Vždyť spolu vydrželi celý život. Skoro pětačtyřicet let. To není jen tak. To nemůže vydržet, když tam není láska, pochopení, tolerance a úcta jeden ke druhému. My jsme s ženou spolu třicet let. A myslím si, že by nám to mohlo vydržet také do konce života. Ty nejdivočejší roky, které byly kolem doby bigbítu, jsme přežili, tak teď už nás snad nemá co překvapit, ale nikdy neříkej nikdy. Vztah je jako květina. Také se o ni musíte starat, zalévat ji. Jinak uschne a zahyne, stejně jako vztah a láska.

 

Zpívali jste si doma a museli jste chodit do Lidušek zpívat a učit se hrát na hudební nástroje?

Doma se zpívalo odjakživa a pořád. Mě vychovávaly samé ženy. Babička, prababička, tety. Moc mužského elementu tam nebylo a otec byl věčně na cestách. Celá rodina chodila do kostela, kde se mi to jako dítěti moc líbilo. Vyrůstal jsem na lidových písničkách, říkankách. Potom přišla LŠU a klavír. Tam jsem chodil nerad a taky to podle toho vypadalo. Dnes mě mrzí, že nehraju tak dobře, jak bych chtěl. Jenže tak to v životě je. Já se neustále učím žít hlavně přítomností a netrápit se minulostí a nedávat si vysoké cíle do budoucnosti. Žít tady a teď. To je můj současný postoj k životu.

 

Napadlo vás v mládí, že byste se vydal v otcových šlépějích?

Samozřejmě jsem chtěl být slavným sportovcem a později zpěvákem. Asi jako každé dítě. Zpěvákem jsem a slavnými sportovci jsou mé děti. Syn Filip je fotbalový reprezentant České republiky a hráč tureckého Trabzonsporu. Dcera Eliška je loňskou mistryní světa v Disco Dance Show. Vidíte, jak to život bere oklikou. Děti nejdou v muzikálních šlépějích, ale máme společný projekt Na dětech záleží, na kterém spolupracuje celá rodina. Tam jsme spojili své síly, schopnosti. Na své děti jsem hrdý a pyšný. A na mou ženu taky. Vydržela se mnou zlé časy a ty dobré si teď opravdu užíváme.

 

 

Jak došlo k tomu, že jste s tátou začali vystupovat – vy i bratr a sestra s manželem – jako Novák Family?

To byl tátův nápad. Asi ho inspirovala rodina Jacksonů, rodina Bee Gees. On rodinu považoval za něco, co nemá srovnání. Takže jsme byli opravdová Family. Táta, já, brácha Tomáš, sestra Olga a její bývalý manžel Klement Jochymek. Byla to zábava. A podařilo se i pár dobrých songů. Vše bylo postavené na krásných vokálech.

 

Jaký byl táta šéf?

Tvrdý, nekompromisní, ale vnímavý a citlivý. Hlavně šel vždy příkladem. On neříkal, jak se mají věci dělat, on to neustále předváděl. V agenturní práci, v kontaktu s pořadateli, s fanoušky. Nevím, kde bral tu energii, utahal vždy všechny lidi kolem sebe.

 

Proč jste tehdy používal příjmení Riedl?

S přejmenováním na Riedl přišel táta. Na Krajském kulturním středisku, které nám zprostředkovávalo koncerty, tenkrát nechtěli mít dalšího Nováka, a tak navrhli změnu jména. Aby nebyl Novák, Novák ml. Přistoupil jsem na to, bylo mi to tenkrát úplně jedno. Jenže později jsem zjistil, jak moc mi to zkomplikovalo život. Návrat k příjmení Novák nebyl vůbec jednoduchý.

 

Kdy a proč se kapela Novák Family rozpadla?

Brácha odešel do Prahy a hrál v Support Lesbians. Ségra se s Klementem rozvedla. Já jméno kapely používám dodnes. My jsme vlastně taková velká rodina. Je to směsice muzikantů, kteří přicházejí, odcházejí, ale podstatou je, že spolu jsme rádi a máme k sobě respekt a úctu. Tedy aspoň tak to nyní v kapele cítím.

 

 

Co dnes dělají vaši sourozenci?

Sestra Olga se znovu vdala, má dva kluky a je v domácnosti. Občas zpívá se svým současným partnerem, který je také muzikant. Brácha Tomáš žije v Praze a hraje na bicí s mnoha interprety. Jinak chytá rád ryby a občas dělá provozního v hospodě. Rád vaří. Tuto lásku máme my Nováci všichni. Vaření a jídlo.

 

Jak jste se stal z muzikanta potápěčem?

Udělal jsem si první kurz, potopil jsem se poprvé s přístrojem a řekl si: Toto je pro mě! Toto je to nejlepší, co můžu dělat. A začal jsem se zdokonalovat. Trénovat, jezdit na semináře po Evropě. Rázem jsem byl vyhledávaným potápěčem na expedice a hlavně kameramanem v extrémních podmínkách. Procestoval jsem svět. Měl jsem možnost filmovat v místech, kam se ještě nikdy nikdo s kamerou nepodíval. Byl jsem u České freedivingové reprezentace, jezdil se světovým rekordmanem Martinem Štěpánkem na pokusy o nový světový rekord. A taky jsem zažil ten krásný pocit, když jsem u úspěšného pokusu byl.

 

Kdy ve vás dozrálo rozhodnutí, že chcete pokračovat v otcově rozdělané práci a koncertovat s jeho největšími hity i vystupovat s jeho dětskými pořady?

Tak nějak to vyplynulo ze situace. Později jsem otci pomáhal s agenturou a v obchodních věcech. Když onemocněl, dělal jsem agenturní práci komplet a začalo mě to bavit. Na podium jsem se netlačil, nechtěl jsem. Otci jsem ale dal slib, že nenechám jeho odkaz pro děti odejít s ním.

 

Jste si s otcem hodně podobní?

Nevím, to by měl posuzovat asi někdo jiný. Moje žena ale říká, že jsem celý „dóda“, jak mu říkala. Myslím si, že jsem po něm zdědil živelnost a tah na branku. Když se pro něco rozhodnu, jdu do toho naplno a moc se nedívá doleva doprava. Občas si nabiju. Taky vybouchnu, jak papiňák, to dělal táta taky. Mám otevřené srdce pro všechny, kteří to potřebují. Dokážu být občas mrzutý, ale jen doma na své nejbližší. To je ta stinná stránka veřejně známých lidí.

 

Na podzim chystáte v Přerově velký koncert k 10. výročí tátova odchodu. Jaké písničky na něm zazpíváte, v čem se bude tento koncert lišit od jiných, se kterými vystupujete po celé republice a nedávno i v Austrálii?

Koncert bude zcela odlišný od těch běžných. Bude to velká show. Doprovázet mě bude Family Orchestra. Základ bude kapela, která se mnou nyní jezdí, Black Rose, obohacená o dechovou a smyčcovou sekci. Budou to skvělí muzikanti ze Zlínské filharmonie. Celé to povede můj kamarád, dirigent a aranžér Viktor Kozánek. Zazní staré hity, ale i zcela nové písničky z připravovaného CD. Vše by měla doprovázet krásná scéna, parádní světla a nejmodernější aparatura. Nebudou chybět nějaké projekce, třeba se objeví záběry z rodinného video archívu. Budou i hosté – přijede Heidi, která u otce začínala a pozvání přijal i Petr Šiška s Legendami. Známe se od mládí a společně jsme v mládí sjížděli bigbítové festivaly. Petr to bude i malinko moderovat, když bude třeba čas na přestavbu pódia. Celé léto budeme detailně koncert připravovat. Fanoušci se opravdu mají na co těšit a podle zpráv z Městského domu již moc lístků volných není. Asi bude beznadějně vyprodáno, tak kdo má zájem, neváhejte.

 

 

Chystáte pro své příznivci i nějaké nové desky nebo knížky?

V létě mám naplánované natáčení ve studiu. Uvidíme, kolik toho stihneme. Určitě chci dodělat vzpomínky na Pirillo – Pirillo Memories, taky chci pohnout s dalším CD, kde bude spoustu krásných textů od Luďka Haška. Pilotní písnička Ruce už je na světě i s klipem. Tu si fanoušci můžou najít již nyní na Youtube. Je to taky pilotka k projektu Na dětech záleží. Úžasný text, krásná muzika a snad i můj skvělý pěvecký výkon. V hlavě dozrála myšlenka na knihu. Začnu asi knihou o cestě za klokany. Ale v hlavě nosím celkem těžký námět. Život ve stínu hvězdy. Můj pohled na to, jaké to je, vyrůstat v rodině známé osobnosti. Chtěl bych to napsat bez obalu, popravdě. Chci ale taky, aby to bylo prolnuté zábavnými vzpomínkami. To je ale velká budoucnost. Já chci žít přítomností, takže nikde není napsané, že tu knihu někdy napíšu. Musí přijít impuls, abych měl potřebu se svěřit lidem a vysvléct se v podstatě do naha.

 

Jste nyní šťastný?

Žiju spokojený šťastný život. Základem je moje abstinence. Pokud ji udržím, můžu v životě dělat skoro vše. Nebojím se změn, nebojím se budoucnosti. Mám skvělou milující manželku, mám úplně fantastické děti. Snažíme se navzájem si dělat radosti. Já mám je a oni mají mě. Máme se moc rádi. Jsme tímto strašně bohatí. Hltám nyní život plnými doušky a nemůžu se ho nabažit. Život je skvělá zábava, A já mám zábavu rád.

 

Autor: Miroslav Graclík, Foto: archiv Pavla Nováka ml.

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test