český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

Mýdlařství je řemeslo bez hranic

Založením rodinné mýdlárny si Marie Horáčková, mýdlařka z podhůří Jeseníků, splnila sen. K podnikání ji přivedla nejen voňavá záliba ve vyrábění mýdel a bylinných výrobků, ale i strach o vlastní zdraví a touha po zaměstnání, které se dá skloubit s péčí o rodinu. Dnes Marie nejen podniká, ale stará se také o dvě malé děti.

 

Kolik znáte osobně mýdlařek nebo mýdlařů?

Osobně neznám žádného. Než jsem se pustila do výroby vlastních mýdel, nakupovala jsem za velkoobchodní ceny mýdla z různých českých mýdláren a prodávala je na jarmarcích. S několika mýdlaři jsem tedy v kontaktu byla, šlo ale pouze o obchodní spolupráci, od které jsem brzo upustila, protože mě nenaplňovala. Vlastní produkt je vlastní produkt.

 

 

Jste samouk, nebo máte vzdělání související s vaším oborem podnikání?

Mé vzdělání je zcela mimo kosmetické nebo chemické odvětví, vystudovala jsem pedagogiku a pět let jsem působila ve školství a volnočasových aktivitách dětí a mládeže. Právě činnost s dětmi v zájmových kroužcích a na táborech mě k výrobě mýdla přivedla. Zkoušeli jsme odlévat jednoduchá glycerinová mýdla, která si každé z dětí obarvilo, navonělo, přidalo k němu bylinky, co má rádo…

Současně s tím jsem začala experimentovat s výrobou mastiček, krémů, balzámů na rty a dalšího, až jsem se dostala k té, pro mě nejhlavnější činnosti – výrobě mýdla metodou za studena – tedy zmýdelněním olejů a másel chemickou reakcí pomocí roztoku hydroxidu sodného a vody. Lze tedy říct, že jsem samouk, který se pomocí knih, internetu a občas i metodou „pokus omyl“ dostal k vytvoření vlastních receptur mýdla.

 

Rodinnou mýdlárnu jste založili teprve před časem. Jak těžké pro vás bylo rozhodnutí začít podnikat?

Do založení mýdlárny jsme se pustili loni na jaře, provoz jsme ovšem zahájili až letos. Proces uvedení kosmetického výrobku na trh je velice zdlouhavý a než jsme stihli projít kolečkem laboratorního testování, posouzení bezpečnosti a registrace jednotlivých produktů v Bruselu, rok utekl jako voda.

Dlouho jsem váhala, zda do toho jít, protože začít podnikat je samozřejmě finančně velmi náročné. Různých výdajů bylo nakonec mnohem víc, než jsme původně plánovali. Měla jsem ale i trochu štěstí. Z nadačního fondu Veolia jsem v rámci programu „Startér – věř si a podnikej“ získala finanční příspěvek na vybavení provozovny. To nám hodně pomohlo.

Kromě toho, že jsem se chtěla živit tím, co mě baví, mě na tom všem také lákala možnost práce z domova. Zaměstnání ve volnočasových aktivitách pro mě totiž znamenalo především práci v odpoledních hodinách a pozdní příchody domů, což pro mámu malých dětí není ideální.

 

 

Co všechno u vás vyrábíte?

Letos jsme uvedli na trh třicet šest výrobků – přírodních mýdel, ozdobných glycerinových mýdel, bylinných mastí, koupelových solí a mýdlových koupelí. Vyrábím toho však mnohem víc a v dalších „vlnách“ certifikace plánujeme přidat pleťové a tělové krémy, masážní oleje, další druhy přírodních mýdel a také šampóny.

 

Jak máte v rodině rozdělené, kdo co dělá?

Výroba je zatím výhradně mou doménou, manžel René mi ale pomáhá neuvěřitelným způsobem. Vybudoval mi doma provozovnu – výrobnu a sklad, vyrobil velké dřevěné formy a řezačku, takže můžu v jedné várce vyrobit 125 kusů mýdla od každého druhu. Velmi mi také pomohl při komunikaci s úřady a v neposlední řadě mě obrovsky psychicky podpořil, protože ne vždy nám během toho ročního přípravného procesu bylo do smíchu… Uvidíme, jak se nám bude dařit, nicméně plánujeme, že manžel časem odejde ze zaměstnání a budeme vyrábět a podnikat spolu. Stejně tak se uvidí, jestli naše dvě holčičky budou sdílet stejné nadšení pro věc a jednou budou v našem snažení pokračovat.

 

 

Na webu píšete, že mýdlařství je řemeslo tisíců tváří. Co přesně to znamená?

Mýdlařství nemá žádné hranice. Lze vymýšlet a zkoušet stále nové a nové receptury, kombinovat různé esence, byliny, oleje, másla, soli, pudry, mýdla lze také zajímavě barvit přírodními barvami a tak dále… Je to jen o nápadech a odvaze experimentovat.

Vždy se však musí dodržet správný poměr použitých surovin – každý druh oleje reaguje jinak, má jinou stabilitu… Některé potřebují odlišnou teplotu pro správnou reakci zmýdelnění, jiné zase velice rychle tuhnou, a tak se musí v závěru opravdu svižně pracovat, aby se všechny suroviny rovnoměrně rozmísily.

Kdyby se například použil nevhodný poměr hydroxidu sodného, mohlo by být mýdlo nebezpečné – žíravé, dráždivé, drolilo by se. Při správné reakci veškerý hydroxid sodný z mýdla během několika týdnů zrání vyprchá a zůstanou tak jen zmýdelněné oleje, másla, esence, byliny a další výživné látky.

 

V roce 2010 jste prodělala operaci plic. Od této doby jste se začala věnovat alternativnímu léčitelství, zdravému životnímu stylu, bylinám, aromaterapii, přírodní kosmetice a víc také přemýšlíte, co do sebe a na sebe dáváme. Nese snažení ovoce?

Ten rok opravdu považuji za zlomový, spousta věcí se změnila, především mé myšlení. Nemoc, kterou jsem prodělala, mi ukázala, co jsem do té doby dělala špatně. Jakmile jsem se vrátila z nemocnice, začala jsem užívat byliny, zelený ječmen a chlorelu, abych si vyčistila tělo od veškerých medikamentů souvisejících s operací a léčbou. Pozitivní výsledky jsem pozorovala brzy a velmi mne motivoval pocit, jak si tělo hýčkám. Z počátku mě strašili invalidním důchodem, nakonec ale lékaři konstatovali, že jsem zcela bez následků.

 

 

Co se týká alternativního léčitelství, čím nejčastěji nahrazujete léky? Měla byste nějaké tipy, jak přírodní cestou léčit obtíže, na které lékaři obyčejně předepisují farmaka?

Nedílnou součástí naší domácí lékárničky jsou již řadu let bylinné kúry a tinktury od mé kamarádky, rovněž z Jeseníků, Simony Procházkové, která má manufakturu Léčíme přírodou. Její produkty nahradily medikamenty, které jsme do té doby běžně užívali na nachlazení, virózy, alergie, cévní problémy, štítnou žlázu, oči a podobně.

V těhotenství mi míchala vitaminové a imunitní kapky, ke konci směs na přípravu k porodu, po porodu pak kojící kapky, které pomáhají tvorbě velmi kvalitního mateřského mléka a působí jako prevence novorozeneckých kolik.

Na její produkty a rady nedám dopustit a už si nedovedu představit, že bych si při nachlazení vzala třeba Paralen a Bromhexin. Mnohem lépe zabírají Simčiny antibiotické kapky z lichořeřišnice, badyánu, hřebíčku a skořice a odhleňující kapky z jitrocele, lékořice a lichořeřišnice.

 

Podnikáte v Bělé pod Pradědem. Jakým jsou Jeseníky místem pro podnikání?

Provoz jsme spustili teprve nedávno, ale myslím, že máme skvělé místo jak pro život, tak pro podnikání. Máme kolem sebe hned troje léčebné lázně (Priessnitzovy, Schrothovy a lázně Karlova Studánka) a Jeseníky jsou vyhledávaným turistickým místem. Proto si myslím, že si jak lázeňští hosté, tak turisté rádi zakoupí regionální produkt. Buď jako suvenýr nebo dárek pro někoho blízkého.

 

 

Jaká místa v Jeseníkách máte nejraději?

Myslím, že nás nikdy neomrzí výlet přes Křížový vrch na rozhlednu Zlatý chlum a skálu Čertovy kameny. Krásným i turisticky vyhledávaným místem je Rejvíz a Mechové jezírko, samozřejmě Praděd, Šerák… Své kouzlo má jakákoli procházka zdejší přírodou.

 

Kde a jak si mohou zákazníci koupit vaše výrobky?

Naše výrobky jsou k zakoupení v našem e-shopu a postupně je zařazují do své nabídky i různé obchůdky a prodejny zdravé výživy. 

 

Na co ze svého sortimentu jste nejvíc pyšná?

Určitě to jsou přírodní mýdla, protože to je přesně ta alchymie, která mě nejvíc baví. Pod rukama mi postupně vzniká z olejů, vody, hydroxidu sodného, esencí a bylin něco voňavého a zdravého, co potěší nos i pokožku. Co udělá radost mně i zákazníkům. Takřka pořád nosím v hlavě nápady na nové druhy mýdel, kterými bychom naše portfolio chtěli časem obohatit.

 

 

Jak relaxujete?

Bydlíme na krásném místě, ve starém domě, který již šest let opravujeme k obrazu svému, a i když asi nikdy nebudeme mít úplně hotovo, neměnila bych. Jsem domácí typ a největší relax je pro mě, když mohu být se svou rodinou v klidu doma, na zahradě, zvelebovat náš dům a samozřejmě také vyrábět mýdlo…

 

Autorka: Monika Valentová, Foto: archiv Mýdlárny Mlýnky, Zora Veichartová

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test