český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Bali - stabilní počasí po celý rok

Nejprve trochu encyklopedických informací. Bali je indonéský tropický ostrov ležící mezi Jávou a Lombokem. Přes svou nevelkou velikost je největší a nejvyhledávanější turistickou destinací v Indonésii. Bali je zároveň dlouhodobě jedna z nejvyhledávanějších destinací na světě a je známá uměním tradičních tanců, sochařstvím, malbami, výrobky z kůže, výrobou nábytku a kovotepectvím. O této destinaci jsme si povídali s Miroslavem Dubem, spolumajitelem rodinné cestovní kanceláře Mandala Adventures CK.

 

Letošní léto je poněkud podivné, ale můžeme plánovat cesty pro období příští – tedy prozraďte, jak se dostat na Bali? Není cesta únavná?

Vzhledem k vzdálenosti mnoha tisíc kilometrů je jedinou a zároveň nejlepší volbou let z Prahy přes Dubaj nebo Doha a pak rovnou na Bali. Počítejte, že na cestě strávíte celkově téměř jeden den. Jen let trvá přibližně osmnáct hodin. Cestování je to tedy poměrně dlouhé, ale komfortní s velmi dobrým servisem. Další variantou, pokud je pro vás příliš náročné cestovat celou cestu v kuse, je tzv. stopover, zastávka v některém ze zmíněných měst (Dubaj, Doha) vyplněná prohlídkou města a nocleh. Další den pak můžete pokračovat přímým letem na Bali.

 

Bali a Covid 19 – nakolik ovlivnil turistickou sezonu, jak s ním zápolí obyvatelé?

Situace kolem Covid 19 způsobila celosvětově, tudíž i na Bali, velká omezení co se týká cestování a samozřejmě se to dotklo poměrně dramaticky i Balijců, kteří jsou na turismu závislí z více něž osmdesáti pěti procent. V každodenním životě to znamená, že naprostá většina obyvatel Bali je již několik měsíců bez příjmu. Podpora státu je v podstatě symbolická ve formě několika kilogramů rýže, trochy oleje a vajec. Balijci tedy s napětím očekávají znovuotevření Bali turismu. Termín byl před pár dny stanoven na 11. září 2020, ale situace se stále vyvíjí, tak se nechejme překvapit. Prozatím se lidé, kteří vlastní půdu, vrátili k pěstování.

 

 

Které období pro návštěvu je nejlepší? A na jak dlouho je dobré se vypravit – míním tím dovolenou, ne celoroční pobyt, protože to by se mi asi líbilo nejvíc.

Na Bali je možné přijet v podstatě celoročně, protože počasí je tu stabilní. Oficiálně je tu od konce října do půlky března období dešťů, ale jak víme, počasí si v posledních letech trochu dělá, co chce. Teploty se celoročně pohybují okolo třiceti stupňů Celsia a i indický oceán si udržuje svou příjemnou teplotu. I proto je Bali pro cizince vyhledávaným místem k dlouhodobému pobytu.

 

Jak moc se nám dostane ostrov pod kůži, co myslíte? Jak jste na tom vy?

Bali má zvláštní velmi podmanivou atmosféru, usměvavé obyvatele, velmi pestrou kulturu a nádhernou tropickou přírodu včetně aktivních vulkánů, divokých řek, džungle. Moje osobní zkušenost je ta, že většina klientů naší CK Mandala Adventures se na Bali vrací. Dá se to vysvětlit i tím, že slovo Kembali znamená v překladu do češtiny návrat. Jedna návštěva zkrátka málokomu stačí. Mně osobně se Bali stalo druhým domovem a s rodinou tu žijeme již pět let.

 

Kdy jste ostrov navštívil poprvé, které je vaše nejmilejší místo?

Bali jsem navštívil poprvé jako turista v roce 2015. To jsem ještě zdaleka netušil, že zde budu žít. Mám celou řadu oblíbených míst, ale kdybych měl říct jen jedno, pak je to oblast Sidemen. Je to oblast balijské vysočiny pod nejvyšší a posvátnou majestátní sopkou Gunung Agung. Takovou krásu a klid, jakou tam naleznete, se těžko na zbytku ostrova hledá. Bydlíme nedaleko města Ubud, kousek za vesnicí mezi rýžovými poli, kde můžeme na zahradě za jasných nocí pozorovat nádhernou hvězdnou oblohu, poslouchat zvuky nedaleké džungle. Přes den je tu množství ptáků, létají se na nás podívat vážky.

 

 

Miroslav Dub je absolvent Zahradnické fakulty MZLU v Lednici na Moravě, je ženatý, spolu s manželkou je spolumajitelem rodinné cestovní kanceláře Mandala Adventures CK, zakladatelem projektu Sám sobě terapeutem, který ukazuje jiný pohled na zdraví, autorem knihy Vědomé zdraví (Eminent 2019) a autorem mnoha článků o zdraví (FB Sám sobě terapeutem, Časopisy Regenerace a Záhady života). K jeho zájmům patří cestování, hudba a sport.

 

Mohou se na Bali vypravit i senioři? Jaké aktivity byste jim doporučil?

Samozřejmě mohou a celá řada především tedy zahraničních seniorů na Bali pravidelně jezdí. Na Bali si najde každý to svoje. Přestože ostrov není nikterak velký, tak skýtá nepřeberné množství vyžití a aktivit. Šnorchlování, rybaření s místními, potápění, pokud vám to kondice dovolí, tak si můžete s průvodcem vyšlápnout na východ slunce na sopce, můžete se projet od sopky Batur přes balijský venkov na kole, skvělé jsou i projížďky na motorce. Samozřejmě koupání, i když na Bali jen kvůli koupání určitě nejezděte. Je tu neuvěřitelné množství magických chrámů a památek, vodopády, rýžové terasy zapsané v UNESCO ad.

 

Popište nám nejkrásnější místa. Co určitě musíme vidět?

Jak už jsem zmínil, pro mě osobně je nejkrásnější místo Sidemen, kde lze strávit několik dní v překrásné přírodě, která má velmi uklidňující účinek zejména pro vystresované Evropany. Určitě je dobré navštívit největší a nejposvátnější Matku chrámů – Besakih. Je dobré nevynechat také kulturní centrum Bali – město Ubud, které samo o sobě nabízí celou řadu možností vyžití. Krásné šnorchlování a relax naleznete zase ve východní části ostrova. Velmi fotogenický je mořský chrám Tanah Lot na západě Bali. Dalším tipem je návštěva rýžových teras Jatiluwih zapsaných v seznamu UNESCO. Krásných míst je tu opravdu bezpočet.

Pokud máte na vaši dovolenou dost času a peněz, pak je skvělé zajet si užít koupání například na ostrov Gili Air, na který se z Bali dostanete rychlolodí za necelé dvě hodiny.

 

A jak se žije místním? Dokážeme se domluvit i s neumělou angličtinou či němčinou?

Místní obyvatele si žijí v normální situaci, kdy jezdí turisté, v rámci celé Indonésie, řekl bych nadstandardně. Výhodou je pro ně i stále fungující komunitní systém, ve kterém se vzájemně podporují a pomáhají. S angličtinou i neumělou si určitě vystačíte. Většina lidí, kteří se pohybují okolo turismu, umí alespoň trochu anglicky. S němčinou se domluvíte pouze v určitých velkých hotelech. V některých turistických místech najdete i děti, které se vám budou snažit prodat pohlednice v mnoha světových jazycích. Nejprve se vás zeptají, odkud jste, a pak automaticky „přehodí“ na váš jazyk.

 

 

Prozradíte nám cosi o tamním náboženství?

Na Bali je hlavním náboženstvím balijský hinduismus. Hinduismus pochází z Indie a přes Jávu se dostal až na ostrov Bohů, jak se mu přezdívá. Víra je nedílnou součástí života Balijců. Balijský hinduismus je trochu odlišný od toho indického, ale základy jsou stejné. Balijci věří, že ostrov obývají nadpřirozené bytosti, a že se jejich předkové vracejí zpět domů do míst, kde žili a ochraňují zde své rodiny. Proto jim zejména balijské ženy přinášejí každý den obětiny, což jsou malé misky či košíčky upletené z palmových listů, naplněné trochou rýže a květinami. Na obětinu se ještě vkládá vonná tyčinka. Balijci jsou velmi tolerantní a pokud chcete, můžete si na vlastní kůži zkusit požehnat se místním knězem v některém z nepřeberného množství chrámů. Každý balijský dům má svůj rodinný chrám, kde se odehrávají všechny důležité ceremonie včetně každodenního rituálu – položení obětinek s vonnými tyčinkami pro Bohy. Balijci mají tři hlavní božstva, která nazývají Tri murti – je to bůh Brahma, Višnu a Šiva.

 

Jídlo – co ochutnat, co raději vynechat? A trochu nám popište život v podvečer…

Určitě vám doporučuji ochutnat tradiční balijskou kuchyni, v níž je zastoupeno base gede, což je tradiční směs koření, jako je zázvor, kurkuma, šalotka, česnek a chilli. Vynikající jsou například kukuřičné placičky podávané se sambalem, což je směs rajčat, šalotky, česnek a chilli ve formě jakéhosi dipu či omáčky. Doporučuji okusit tradiční jídlo nasi campur, což je pestrobarevná směs jídel s rýží. Podvečerní život je tradičně spojený s jídlem. Spousta Balijců tedy vyráží na místní večerní trhy, aby si dali svoje oblíbené sate (tradiční kuřecí nebo jehněčí špíz opečený na dřevěném uhlí s burákovou omáčkou), grilovanou kukuřici, soto ayam (tradiční kuřecí vývar někdy podávaný I s pařátky). Například v Ubudu je možné zajít do některého z barů, třeba i s živou hudbou. V turistických místech u oceánu jsou i diskotéky a noční život, jak ho znáte z našich končin. To ale má z Bali pramálo společného. Pokud trávíte čas v některém turistickém místě u oceánu, pak doporučuji najít si příjemnou hospůdku přímo na pobřeží a se sklenkou místního piva Bintang nebo místního vína Aga pozorovat západ slunce a užívat si vlahý vánek. A pak třeba skočit do přes den vyhřátého hotelového bazénu.

 

Také nás zajímá komodský drak – jak na vás zapůsobil, jak vůbec působí na našince?

Tzv. komodský drak nežije na Bali a přilehlých ostrovech, ale můžete ho nelézt ve východní části Indonésie, zejména na ostrovech Komodo a Rinca. Je to velký ještěr, který dokáže vyvinout v přirozeném prostředí značnou rychlost při pronásledování své kořisti. Osobně jsem jej viděl zblízka a cítil jsem velký respekt. V současnosti je NP Komodo, kde se draci vyskytují, uzavřen kvůli stabilizaci populace.

 

Autorka: Jana Semelková, Foto: Miroslav Dub

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test