český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Bolí vás záda? Kompenzujte!

Řekněme, že přijdete k lékaři s bolestí zad. Některý lékař předepíše léky na tlumení bolestí a doporučí klidový režim, jiný se vyptává, jak a kdy se to stalo, přičemž navrhne rehabilitaci, kde vás naučí kompenzační cvičení.

 

Co je kompenzační cvičení?

Význam slova kompenzační = vyvažující, vyrovnávající.

Přišla za mnou klientka, že potřebuje zpevnit záda, aby vydržela déle sedět u počítače. Ptala jsem se jí, co znamená déle sedět u počítače? No, abych vydržela alespoň celé odpoledne.

Celé odpoledne je pět a více hodin. Tak to bohužel nemohu sloužit. Tělo je chytré, není stavěné k dlouhodobému sezení, tělo má rádo pohyb a především pestrý pohyb. Vyžaduje kompenzaci. Rádo si posedí, projde se, zatančí, chce měnit pozice. Nerado nosí dlouhodobě těžké tašky nebo batohy. A když mu nenasloucháme, tak nám to dá znát. Běžíme k opraváři (lékaři) a prosíme, oprav nás, ať můžeme zase hodiny a hodiny dělat, co jsme dělali doposud, třeba dlouho sedět. Ale to nejde.

 

 

Kompenzace v každém dni

Pokud většinu dne sedíte, ať už u stolu, nebo v autě, a pak nasednete na jízdní kolo nebo rotoped a jedete se projet, to není kompenzace. To jste si ze sedu znovu sedli, tělo je v podobné pozici. Změnily se pouze kulisy. Kompenzace znamená postavit se nebo se projít, lehnout si, rozpohybovat tělo cvičením ve stoje a protahováním.

Když většinu dne pracujete na zahrádce, v dřepu nebo kleku plejete, okopáváte a pak si sednete k televizi nebo v sedu odpočíváte, to není kompenzace. Ta by byla, kdybyste si lehli nebo postavili a dostali tělo do jiné polohy, třeba šli trhat jablka ze stromu. To je ideální kompenzace i pro ruce a hrudník.

Pokud většinu dne chodíte, pak není dobré jít na dlouhou procházku, i když budete na čerstvém vzduchu. Kompenzace je, když dojdete do lesa nebo parku, tam si sednete nebo lehnete na deku a budete si číst nebo poslouchat ptáky, pozorovat přírodu.

Pokud většinu dne navlékáte korálky nebo lepíte modely autíček, šijete nebo něco obdobného tvoříte rukama, pak kompenzací pro ruce je zalévání zahrady konvemi, nošení něčeho těžkého nebo štípání dřeva, případně uklízení či vytírání, atd.

 

 

Od knihy k bloumání v dálkách

Pokud většinu dne koukáte do knihy, počítače, luštíte křížovky, díváte se na televizi, zaostřujete oči nablízko, pak musíte zvednout oči a dívat se do dálky, jen tak bloumat očima a rozhlížet se, ale nesnažit se zaostřovat. A to je těžké. Nejlepší je zavřít oči a nedívat se na nic. To je mnohem jednodušší, ale jak říkám střídejme to.

Pokud jste malíř pokojů, zedník nebo automechanik a celý den pracujete s rukama nad hlavou, tak pak je pro vás pletí záhonů pravou kompenzací.

Pokud většinu dne přemýšlíte, organizujete a zaměstnáváte mozek, tak je nejideálnější kompenzací pozorování, jak tělo dýchá, a nechat mozek odpočinout, naordinovat mu klid. Jenže to se lehce řekne a hůř dělá. Nabídněte mu třeba, ať sleduje mraky na nebi, jak si po obloze plují, nebo ať pozoruje strom, jak si vítr hraje s listy, jak ptáci přilétají a odlétají. Nebo zavřete oči a jen poslouchejte zvuky, šumění listů ve větru, zpěv ptáků, případně vnímejte vůně, všimněte si, jak voní voda, tráva, ale i třeba váš byt, ruce.

 

 

Jolana Novotná je pohyboložka specializující se na pánevní dno, diastázu, vbočené palce a spadlé klenby nohou, lektorka ve škole pánevního dna Renaty Sahani, absolventka fyzioterapeutické školy Spiraldynamik LEHRGANG BASIC. Pokud vás tento článek zaujal, určitě se podívejte i na lektorčin web

 

Pestrost nade vše

Už chápete rozdíly, co je a co není kompenzace? Prostě je to něco, co je odlišné od toho, co děláte většinu dne, a z čeho bolí tělo.

A jak to dopadlo s mou klientkou? Po přečtení článku vám asi došlo, co jsem jí poradila. Ano, nesedět tak dlouho. Jít se hýbat. Jenže je to její zaměstnání, potřebuje pracovat, ale potřebuje u toho sedět? Vždyť může i stát. Je to žena činu. Okamžitě si upravila své pracovní místo a u počítače střídá sezení i stání. Píše mi: Hurá, má záda jsou šťastná.

To přeji i vám, ať jsou naše těla šťastná a my v nich.

Kompenzace je pestrost, střídání, používat své tělo různě a přemýšlet u toho, co jsem dělala dnes, nebudu už dělat zítra. Změna je život a pohyb je lék.

 

Text a foto: Jolana Novotná

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test