český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

ČLÁNKY

Signály z družic dnes pomáhají i plánovat výlety

Ten kluk se v životě neztratí, leda by cestou zakopl o bludný kořen, nebo by na něj číhaly bludičky. Jak vidno, fenomén ztráty orientace je v naší společnosti zakořeněn tak, že už dávno přešel do hloubky českých pořekadel a nadpřirozených bytostí. Ono ztratit se vážně není nic příjemného. Vždycky je lepší, když člověk ví, kam míří a kudy se tam dostane. To platí na výletě i v životě.

 

Vývoj zeměpisného pohledu na lokalizaci sebe sama známe z dějepisu. To, jak se pozorovaly hvězdy, Slunce, nebo používal sextant, si ze školy pamatujeme všichni. Nejmladší generace možná spěje k tomu, že podobně historicky na ni jednou bude působit i klasická mapa. Kartografie je totiž věda složitá a my si naopak stále více zvykáme na ulehčování. Když pak národ Emila Holuba plánuje výlety, často nesáhne po velkém a mnohokrát složeném listu papíru plném všelijak barevných čar, polí a písmen. Jeho úlohu stále častěji přebírají turistické navigace nebo mapové aplikace přímo v chytrých telefonech.

 

 

Mapy celého světa v kapse

Rozhodně lze argumentovat nevýhodami v podobě větší váhy, menší zobrazované plochy, potřeby nabitých baterií a kdoví čeho všeho ještě. Na druhou stranu v jedné malé krabičce s sebou turista nosí často mapu celého světa, ve které si může hrát s měřítkem (tedy přiblížením). Když k tomu přidáte ještě navíc možnost prostřednictvím mapové aplikace svoje zážitky ukládat nebo ještě lépe sdílet přímo na některé sociální síti, mají moderní technologie u spousty lidí vyhráno.

Jejich hlavní výhoda ale spočívá taky trochu jinde. Ještě před tím, než i turisté začali ve velké míře používat aplikaci Mapy.cz nebo Google Maps, radil řidičům třeba hlas Pavla Lišky, kde správně odbočit, aby se co nejrychleji, nejkratší cestou nebo nejlevněji dostali do míst, kam často nejezdí. Navigace si podmanily nejprve motoristický svět a zachránily tak spoustu rodinných večerů potenciálně pokažených uražením řidičovy ješitnosti ptaním se kolemjdoucích na správnou cestu. Ačkoli jako turisté často nemíváme takový problém přiznat, že jsme možná měli před chvílí odbočit jinam, i při pohybu v neznámé přírodě je příjemné, když nad námi bdí elektronika, která umí cestu poradit. Nebo alespoň jednoznačně řekne, kde právě stojíme. Jak na to ale přijde?

Způsob, jakým počítač, mobil nebo navigace zjistí správnou trasu z místa A do místa B, si asi všichni dovedeme představit. Zjednodušeně to lze chápat tak, že procesor přechroupe všechny přijatelné cesty a porovná jejich délku či odhadovanou časovou náročnost. Uživateli pak ukáže jen tu, kterou vybral jako nejlepší. Jak ale zjistí, kde právě stojíme, odkud má tedy hledat cestu domů, k autu nebo jinam, kam jsme mu zadali?

 

 

Krabička přijímající data z oběžné dráhy

Za vším hledejme Ministerstvo obrany USA. Právě tato instituce provozuje to, co se skrývá pod známou zkratkou GPS. Anglicky se to nazývá Global Positioning System, česky světový polohový systém nebo světový družicový polohový systém. A už začíná být jasné, odkud vítr vane. Mobil nebo navigace svou polohu určí podle komunikace s družicemi, které naši planetu obíhají ve výšce 20 350 kilometrů na šesti kruhových drahách. Oběžnice vysílají elektromagnetické signály. Ty naopak navigační zařízení na Zemi přijímají. Zabudovaný počítač v navigaci nebo mobilu je schopen vypočítat vzdálenost přijímače od vysílače nad našimi hlavami. Pokud přijímá signál z alespoň tří družic zároveň, je vyhráno, tedy lokalizováno.

Mobilní telefony dokáží vše urychlit ještě tím, že si stáhnou data o dráze jednotlivých družic a jejich palubním čase. Tomu se říká A-GPS.

Dlužno dodat, že GPS není jediným takovým zařízením, které člověk vymyslel. Pokud někdy narazíte na zkratky a slova jako Galilelo, GLONASS nebo BeiDou, vězte, že se jedná o konkurenční systémy. GPS je však ze všech nejpoužívanější. Ať už se ale při plánování výletu spolehnete na tento výdobytek amerického ministerstva obrany, nebo vám stále více vyhovuje klasická mapa, nejdůležitější při plánování výletu je, s kým na něj hodláte vyrazit. A s tím vám ani mobilní aplikace neporadí.

 

Autor: Pavel Žižka, Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test