český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Františka si vymyslel lázeňský fotograf

Ve Františkových Lázních se s ním setkáte na každém rohu. Je na řadě výkladních skříní, na pohlednicích, na sloupcích s rozcestníky i na oplatkách. Socha nahého chlapce sedícího na kouli a držícího v rukách rybu je symbolem lázní. Ale až novodobou. Přesto se historikové neshodují, od kdy se malý František v městečku na severozápadě Čech objevil poprvé.

 

Dnes je soška malého chlapce s rybou opravdovým kultem Františkových Lázní, kterého si zamiluje snad každý návštěvník. Se vznikem lázní v roce 1793 nemá nic společného a ani s jejich zakladatelem, rakouským císařem Františkem I. Ten v roce 1793 svým výnosem pojmenoval letovisko Kaiser Franzes Dorf – Ves císaře Františka.  Po císaři byl pojmenován i nejstarší pramen v oblasti. 

 

 

Jedna z nejmilejších českých legend

Socha malého Františka je v lázeňském parku hned vedle nejstaršího pramene. Poprvé se tam objevila po roce 1945, několikrát byla zničena a od konce šedesátých let byla k vidění jen občas. Posledních třicet let stojí stále na svém místě vedle Františkova pramene v samém centru lázní.

Ale ani poválečná léta nejsou dobou vzniku původní parkové plastiky. Historikové se s rokem jejího prvního umístění v zahradě u lázeňského domu Esplan rozcházejí – jedni uvádějí rok 1922, jiní 1924 a někteří dokonce 1934. Možná to není až tak důležité.

Zajímavější je legenda o malém Františkovi. Stojí za ní lázeňský fotograf Otta Škarda, který chtěl něco typického, u čeho by mohl fotit hlavně pacientky. A tak vymyslel jednu z nejmilejších legend v Čechách. Podle ní každá žena, která si na sošku sáhne a přeje si miminko, skutečně brzy otěhotní. Domluvil se s františkolázeňským (někdo říká chebským) sochařem Adolfem Mayerlem a ten plastiku vytvořil. Tím byly legenda i místo na fotografování na světě.

 

 

Je to už několikátý František

František má představovat nejmocnější ze zdejších léčebných zdrojů, který pomáhá mimo jiné v léčbě ženské sterility a dalších gynekologických potíží. Fotograf Škarda tvrdil, že pacientky mají sáhnout na palec levé nohy malého Frantíka a v duchu vyslovit své přání otěhotnět. Už není jasné, kdo později přišel s myšlenkou, že aby to bylo na sto procent, je potřeba sáhnout na – jak to decentně napsat – no, prostě na pindíka. Jisté je, že pacientky sahají pro jistotu na obojí. A obojí je tedy na bronzové sošce patřičně ohmatané a vyleštěné. A to v žádném případě nejde ani o původní a ani o první napodobeninu sošky s rybou, kterou František pevně drží ve svých ručkách a která symbolizuje plodnost.

Originál sochy Františka byl bohužel několikrát poškozen. V roce 1960 byla proto nahrazena kopií sochaře Vítězslava Eibla z Mariánských Lázní. Ani ta však na místě dlouho nevydržela a na přelomu let 1961 a 1962 byla nenávratně zničena. Lázeňská komise ji tehdy doporučovala už neobnovovat a na její místo měla být umístěna socha Matka s dítětem od Jindřicha Wielguse (dnes je vystavena před Dvoranou Glauberových pramenů). Touha některých obyvatel města mít Františka byla však tak veliká, že lázeňští fotografové nechali nakonec původní Mayerlovu sochu opravit a za vhodného počasí ji ukazovali na nejrůznějších místech města. Původní socha Františka poté na dlouhou dobu zmizela neznámo kam a objevena byla až po revoluci v ateliéru fotografky Jany Havlové, která ji věnovala muzeu, kde je dodnes návštěvníkům volně přístupná.

Socha, kterou můžete obdivovat dnes u Františkova pramene, je několikátou kopií. Autory té současné z roku 1967 jsou Oskar Kozák a Jiří Lendr z Prahy. Podobně jako původní Mayerlova socha sedí i tato na kouli a v ruce drží rybu, čímž je zachována alespoň částečná souvislost mezi oběma díly. Baculatost a celkové vyznění původní sochy se však sochařům napodobit nepodařilo.

 

 

I v zimě se o něj hezky starají

Léčivé účinky františkolázeňských pramenů jsou známy od 15. století. Vodu z nich používali nejen místní, ale byla prodávána i po celém Německu. V roce 1700 prodej františkolázeňské vody v Německu převýšil objem vody pocházející ze všech tamních lázní.

Dnes se ve Františkových Lázních léčí nemoci srdce a cév, onkologické a gynekologické nemoci a onemocnění pohybového aparátu.Tradiční léčebné procedury s výlučným užitím františkolázeňských léčivých zdrojů využívají klienti z poloviny od nás, z druhé půle ze zahraničí, zejména z Německa. Ostatně léčí i pohyb ve zdejších parcích, které se rozkládají na úctyhodné ploše 220 hektarů.

Bez sošky malého Frnatiška by lázně nebyly tím, čím jsou. A že si ho tam váží, dokazují i zimní doplňky – tedy čepice a šála. A aby to ladilo i s parkem, dostal i ten podobné „oblečení“.

 

Text a foto: Alois Žižka

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test