český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Na Nový rok se v Plzni narodila samička šimpanze

Je to jako přírůstek do rodiny. Nemají z ní obrovskou radost jen v Plzni, blahopřání chodí z celé republiky a přidávají se odborníci z dalších evropských zemí. Plzeňská zoo představila, tedy spíše jen na fotografiích ukázala, své první letošní mládě – samičku šimpanze učenlivého. Přišla na svět na Nový rok odpoledne. Matkou je samice Zedonja a jde o jejího prvního potomka.

 

„Matka o mládě vzorně pečuje a ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují,“ informoval mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba. „Celá dospělá pětičlenná skupina, tedy čtyři samice a samec Bask, otec malé šimpanzice, je v pořádku,“ vyhlašoval do světa. Matce je necelých šestadvacet let a pochází ze Zoo Arnhem v Nizozemí. V Plzni žije od roku 2002.

 

 

Nejbližší příbuzný člověka

V Česku i v okolních státech jsou odchovy šimpanzů v posledních dvaceti letech ojedinělé. V plzeňské zoologické a botanické zahradě byl úspěšný zatím jediný – před sedmnácti lety se tam narodila samice Bamia, která nyní žije ve Francii a sama je již matkou.

Šimpanz učenlivý, latinsky Pan troglodytes, je africký lidoop a spolu s šimpanzem bonobo je nejbližším zvířecím příbuzným člověka. Podle wikipedie je mu ze všech primátů nejpodobnější. Obývá tropické deštné pralesy, husté stromové savany a křovinatou krajinu. Dokonce obývá i v galeriové a horské lesy ve výškách tři tisíce metrů nad mořem. I když jich žije ve své domovině zatím poměrně dost, jejich počet radikálně klesá a odhaduje se v divočině západní a východní Afriky už jen na sto tisíc jedinců. Hlavním důvodem snižování jejich počtu je narušování jejich přirozeného prostředí.

Šimpanz má tmavou srst, lysé části jeho těla bývají u některých poddruhů světlé. Dorůstá obvykle délky 65 až 95 centimetrů a hmotnosti od 32 do 70 kilogramů. Samice je březí osm měsíců, rodí jediné mládě. Pohlavně dospělý je v šesti až deseti letech života a každý má charakteristický obličej.

 

 

Nesmí se nudit, proto dostává pamlsky

Šimpanzi učenliví jsou intenzivně zkoumaným druhem. Zajímaví jsou i tím, že pokud se potkají dva – vítají se skoro lidským způsobem. Pokud se osobně znají, dokáží se dokonce políbit, poplácat po zádech či si dokonce podají i ruce. Umí si vyrobit jednoduché nástroje, ale nikdy si je neuchovávají, protože si pokaždé vytvoří nové.

V zoologických zahradách se dožívají šimpanzi vysokého věku. Není výjimkou dožití se skoro padesáti let. Dlouho se tradovalo, že se bojí vody, ale časem si i na ni zvyknou. Velmi rádi pečují vzájemně o svou srst a díky tomu se zlepšuje i jejich případná nervozita. Martin Vobruba k tomu přidává zkušenosti plzeňských chovatelů: „U šimpanzů musíme bojovat proti nudě, zvlášť teď, kdy je ve skupině mládě, aby byli klidní,“ říká. „Schováváme jim marmeládu a med do termitišť, necháme je hledat různé drobné věci, které je zaujmou…“ Prostě musí mít program, aby nevznikl konflikt, při kterém by mládě mohlo přijít k úhoně.

 

Zoo prosí: Držte šimpanzům palce

Potrava šimpanzů se skládá hlavně z rostlin, různých plodů, listí či pupenů a semen různého druhu. Mají rádi termity, mravence, živý hmyz a v některých afrických oblastech se živí i masem drobných savců, výjimečně i malých antilop.

„U nás šimpanze krmíme až pětkrát denně,“ vysvětluje mluvčí plzeňské zoo. „Základem jejich stravy je ovoce a zelenina. A přidáváme také různé pamlsky. Marmeládu, med, jak už jsem zmínil,“ dodává.

Ještě není jasné, jak se malá plzeňská samička šimpanze bude jmenovat a zatím ani není možné, aby ji návštěvníci zoo spatřili. „První měsíc života mláděte je kritický,“ říká Martin Vobruba. „Proto jsme pro veřejnost uzavřeli celé křídlo Tropického pavilonu, kde šimpanzi žijí. A jen jednou jsme udělali pár fotek a i pro nás platí víc nefotit a ani nefilmovat. Je nutné jim dopřát maximální klid. Zatím prosíme všechny, ať šimpanzům drží palce,“ dodal.

 

Autor: Alois Žižka, Foto: Kateřina Misíková

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test