český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Jaké to je v Roztokách?

Marie Kšajtová napsala pro všechny roztocké děti, ale nejenom pro ně, povídání o jejich městě. A tak tamní děti dobře ví, jaké to bylo kdysi a jaké to mají pěkné teď. My z Roztok a ze Žalova je milá knížka se spoustou obrázků Evy Mastníkové, kterou neseženete jinde než v Roztokách. Případně ji  můžete vyhrát – soutěžní otázku najdete na konci tohoto článku. 

 

Žalov někdy patřil sám sobě, jindy zas byl součástí Roztok. Už delší čas Žalov, Roztoky a Levý Hradec jsou jedno a to samé – zkrátka Roztoky. V Žalově je škola, školka, hřiště, tenis, sauna, posilovna, restaurace a také železářství. Dřív tam ale obchodů, to koukám, bylo deset! A ještě sedm hospod. Také žalovské zahradnictví. Nacházelo se tam mnoho řemeslníků, dokonce dva kapelníci.

 

 

Ze Žalova na Levý Hradec

Teď lidé ze Žalova nakupují v blízkém Tesku. Všiml jsem si, že jsou tam nové, opravené a pěkné domy. Žalov je menší a klidnější místo než Roztoky, ale je tam krásně. A co je nejzajímavější? Je odtud blízko kostel na Levém Hradci. To je významná památka.

Když v Žalově odbočíte doleva, dojdete pěšky na Řivnáč. Autobusem dojedete až na Okoř. Tam si můžete u trosek hradu zazpívat Na Okoř je cesta jako žádná ze sta… Tu písničku se naučila Verča v souboru Roztocké děti. Paní vedoucí jí jednou řekla, že při zpěvu málo otvírá pusu. Verunka to vzala doslova. A když teď zpívá, otvírá pusu skoro jako kapr na suchu. Je vážně skvělá. Chtěla jet do Žalova se mnou, ale já ji nevzal.

 

Kostel svatého Klimenta

Hned za Žalovem je Levý Hradec, sídlo prvního přemyslovského knížete, to už vím. Na kraji hřbitova stojí kostel, který jsem viděl dřív jen zdálky. Je to kostel svatého Klimenta. Já vám prozradím, co jsem s tátou vypátral na Levohradském náměstí a na internetu.

Kliment byl římský papež. Uměl číst a psát, a to uměl tehdy v Čechách málokdo. Potom jako pravý křesťan urputně pronásledoval pohany a způsobil prý satanovi mnoho škod.

Páni, vždyť čerti ani satani nejsou! Říkala to už dávno paní učitelka, a ta je promovaná, ta to musí vědět! Já už tušil, že je to legenda neboli pověst. Za šíření křesťanství Klimenta pohané utopili. Později se stal svatým Klimentem a mučedníkem.

Na Levém Hradci byl ve středověku také zvolen svatý Vojtěch prvním českým biskupem. Tehdy v Čechách vládly dva silné rody, Přemyslovci a Slavníkovci. Vojtěch byl Slavníkovec. Než se stal svatým, studoval dlouho v cizině. Doma litoval, že si moc užíval, a tak se později rozhodl, že se změní na chudého. Dokonce si navlékl na sebe pytel a posypal si hlavu popelem. No, tohle! Ale pohani si to s ním vyřídili po svém. Vyprovodili ho ze světa, takže se stal časem také mučedníkem. O mučedníky nebyla asi tehdy zrovna nouze.

Na jeho svátek se na Levý Hradec do kostela sjíždějí významní lidé z katolické církve.

Byl tam jednou i Václav Havel, známý prezident, který už nežije. Ale to jsme v Roztokách ještě nebydleli, a tak jsme tam nebyli. 

 

 

Fresky a náhrobky

V kostele jsou namalované na zdech vzácné fresky neboli nástěnné obrazy. Ale kostel byl zrovna zavřený, neuviděl jsem ani jednu fresku. Tak příště, vždyť tady určitě nejsem naposledy. Napadlo mě, jak divně, a jak placatě by vypadala města a vesnice bez kostelů. Bez jejich krásných věží.

V kostele svatého Klimenta má také náhrobek rytíř David Boryně ze Lhoty. To si v žádném případě nemůžu nechat ujít! Musím přece vidět rytířovo brnění!

Můžu jet na kole, autobusem nebo jít pěšky. S Verčou, s Tondou nebo s babičkou. Máma s tátou musí do práce, aby naši rodinu uživili.

To se ví, že kostel na Levém Hradci několikrát dostavovali, přestavovali a obnovovali. Až vypadá tak pěkně jako dnes.

Karolínu jsem v Žalově vůbec nezahlíd. Kde se ta holka courá? Jestli není třeba v Řecku. Tak jsem se z dlouhé chvíle rozhlédl po hřbitově. Jedna paní mě hned odchytla a ochotně mi ukázala hrob pana profesora Jana Švejcara. Prozradila mi, že ten pán to s dětmi uměl. Pošlu tam mámu, ať mu donese kytku. Zaslouží si ji, když to s dětmi tak uměl.

 

Marie Kšajtová (*1937) byla víc jak tři desítky let dramaturgyní večerníčků v České televizi, kde spolupracovala na mnoha animovaných seriálech. Napsala scénáře k deseti seriálům podle literárních předloh i na vlastní náměty. Připravovala dočasně rovněž jiné pořady, jako byly Rozmarýnek a Hřiště. V roce 2012 napsala pro rozhlas pohádkový seriál pro Hajaju Zuzanka a Knoflík. Z knih pro děti alespoň uveďme Dina a tajemné tenisky (2012), Od Andulky po žížalu (1994 a 2009), Zápisník Norberta Borovičky, Ze života rodiny Horáčkovy (1995 a 2004) nebo V lednici je medvěd (1996).

 

Soutěž o čtyři knihy My z Roztok a ze Žalova

Soutěžní otázka zní: Jak se jmenuje rytíř pochovaný v kostele svatého Klimenta?

Odpověď zašlete poštou (Ostrovní 30, 110 00 Praha 1) či e-mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 28. 12. 2020. Nezapomeňte uvést poštovní adresu a plné jméno, jinak odpověď vyřadíme z losování. Čtyři úspěšní řešitelé se mohou těšit na knížku My z Roztok a ze Žalova od Marie Kšajtové, kterou pro Město Roztoky vydalo JaS nakladatelství.

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test