český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

ČLÁNKY

Pro krásu dnů svátečních

Možná si adventní věnec kupujete, možná ho vyrábíte. Víte ale, kdy a jak tento krásný zvyk vznikl? Výkladů je více, ale liší se jen v maličkostech.

 

Shodně považují za původce a zhotovitele prvního adventního „věnce“ evangelického teologa a správce dětského sirotčince v Hamburgu Johanna Heinricha Wicherna. Jeho malí svěřenci se prý nemohli dočkat vánočních svátků a on, aby jim čas do Vánoc zpříjemnil a ukrátil, připevnil na nepotřebné dřevěné kolo od vozu dvacet tři svíček. Na každý den do Štědrého dne. Čtyři byly velké bílé a devatenáct menších červených. Psal se rok 1839. Denně zapálili jednu červenou svíčku, v neděli pak velkou bílou. K umístění tohoto kola vznikly dvě verze. Jedna tvrdí, že jej kněz zavěsil pod strop, druhá, že na dveře. Každopádně se nápad uchytil a adventní věnce začaly brzy používat německé protestantské sbory a později i katolíci, kteří zvyk rozšířili po Evropě. Všeobecně se ujala prostší forma, totiž čtyři svíčky, které se zapalují vždy na železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou neděli. Věnce se umísťují nejčastěji na stůl, ale zavěšují se i na dveře – ovšem bez hořících svící.

 

Věnec vlastní výroby

Výroba adventního věnce zabaví doma všechny. Není to práce pouze pro nadmíru šikovné ruce a může se podílet celá rodina. Korpus lze i koupit. V nabídce jsou slaměné, proutěné, z polystyrenu.

Ovšem vyrobit si můžete svůj vlastní z lepenky. Potřebovat budete vázací drát, tavicí pistoli, lak na vlasy, čtyři svíčky a bodce, přírodniny, barevný papír nebo menší vánoční ozdoby, skořápky ořechů, cizokrajné koření, stužky, případně kůru z citrusů apod.

Pilní už si koncem října či počátkem listopadu nasbírali různé přírodní materiály – kaštany, žaludy, jejich čepičky, šípky, šišky různých velikostí, klacíky a větvičky. Doma v teple pak položte na jídelní stůl noviny nebo igelit, zapojte tavicí pistoli a děti nechte vyrobit z papíru nebo sušené kůry z citrusů jednoduché tvary – hvězdičky, srdíčka, trojúhelníčky. Dospělák se pustí do obalení základu větvičkami. Výborné jsou túje, buxus nebo jedlička. Větvičky pokládejte jedním směrem na tělo korpusu, vždy překryjte stonky a pevně je obtočte drátem. Do zeleného věnce pak umístěte bodce na svíčky, za sebou nebo do každé čtvrtiny. Ostatní části věnce pak ozdobte za pomoci tavné pistole podle fantazie a vkusu celé rodiny. Vyrobit si můžete i zápichy do květináčů nebo malé svícínky ze šišek na ozdobu štědrovečerního stolu.

Vychytávka: pevné borové šišky namočte přes noc do Sava. Krásně vybělí a na věnci udělají luxusní zimní parádu. Klacíky silné jako tužka nařežte na stejnou délku, vytvořte otýpku a svažte barevnou stužkou. Vznikne pěkná ozdoba, na věnec, kytici nebo stromek.

 

Barborky

Na čtvrtý prosinec připadá svátek svaté Barbory. Právě s tímto datem se pojí tradice řezání třešňových větviček tzv. barborek. Podle lidové tradice měly rozkvést do Štědrého dne těm dívkám, které se do roka vdají. Dnes nám rozkvetlé větvičky přinášejí, kromě estetické hodnoty, spíš pocity pohody, blížících se vánočních svátků a možná i štěstí. Nejčastěji jde o barborky z třešní, višní, jabloní nebo trnek. Vykvétají za dva až tři týdny, podle druhu. Nejbohatěji kvetou ty, které jsou čtyři až pět týdnů před uříznutím vystaveny teplotám kolem nuly i nižším.

Pokud ve shonu zapomenete nebo nemůžete zajít „na barborky“, a chcete mít na Vánoce ve váze rozkvetlou větvičku, zachrání vás snítka zlatice (u nás nesprávně vžitý název „zlatý déšť). Ke kvetení totiž potřebuje o týden méně. Řežte proutky šetrně a pokud možno na jižní, prosluněné straně, kde bývají pupeny nejkvalitnější. Větvičky nechte nejprve v pokojové teplotě rozmrznout, na noc je vložte do vlažné vody (30–35 °C), teprve pak šikmo seřízněte a dejte do vázy. Nechte delší stonky, protože je budete několikrát zkracovat. Nezapomeňte ze spodních částí pupeny odlámat, ve vodě by zahnívaly. Aby pupeny zbytečně nezasychaly, můžete občas celé větvičky ponořit do vody nebo je častěji rosit.

Urychlit nakvétání lze i tím, že vedle vázy postavíte ošatku s jablky. Ta uvolňují etylen, který kvetení urychluje. Vedle rozkvetlých řezaných květin ovoce nepokládejte, protože byste se z krásy květů těšili jen krátce.

 

Svíčky

Pro toho, kdo má rád lichotivý a trochu tajemný svit svíček, máme radu: chcete-li, aby svíce vydržela co nejdéle, udělejte si místo v mrazáku a svíčky vyndejte až před zapálením. Zvlášť účinný je tento postup u dortových svíček, které jsou tenké a rychle se hroutí nebo ubývají. Jejich životnost se prodlouží dvojnásobně.

Jestliže se voskem znečistí ubrus, koberec nebo jiná tkanina, nezoufejte, přiložte na místo kostku ledu. Po chvíli rozteklý vosk ztvrdne a snadno jej sloupnete. Zbytky odstraníte za pomoci savého papíru a žehličky. Přitiskněte teplou žehličku na piják nebo papírový filtr položený přes skvrnu, zbylý vosk se vsákne. Užijte si adventní čas v klidu a obklopeni krásou!

 

Autor: (žt), Foto: archiv

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test