český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Hra na knihu

V úterý 5. listopadu jsme se vypravili do Muzea hlavního města Prahy na Florenci. Právě tam se zahájila výstava slovenského výtvarníka a ilustrátora Juraje Martišky Hravé obrázky. A v ten den dorazily i děti, aby se dozvěděly, jak se ilustruje knížka a jak se spolupracuje se spisovateli. To vše proběhlo v rámci druhého ročníku Festivalu slovenské tvorby pro děti.

Juraj Martiška je renomovaný ilustrátor, malíř a grafik. Slovenské děti ho znají z učebnic, knížek pro ně i z časopisů. Jeho komiksy jdou na dračku. Ostatně v Naší rodině už jsme dva jeho komiksové příběhy publikovali ve vánočních dvojčíslech, letos netrpělivě čekáme na třetí. Pro výstavu vybral ilustrace z knížek pro děti, které vyšly i v češtině. Samozřejmě nechyběla Holubova Jak se zbavit Mstivý Soni, protože touhle publikací se Juraji Martiškovi otevřel český knižní prostor.

Beseda Hra na knihu patřila k veselým setkáním. Ač všichni (téměř) mluvili slovensky, děti jim celkem rozuměli. Pořadem provázela Barbora Krajč Zamišková, která se ujala i ukázky z knížky Toni Revajové Rok Sivka ohniváka. V tomto případě asistovala i sama autorka a přítomní malí diváci. Přítomná byla i Ivona Březinová (na snímku), které letos Juraj Martiška ilustroval knížku To si piš! Ta přečetla ukázku sama.

Co jsme se dozvěděli? To, co člověku jde, by měl rozvíjet. Juraj to měl dobré, protože jeho nadšení okolí podporovalo. Na otázku, kdy vstává a odkdy maluje, odpověděl, že záleží, zda má výtvarník děti. Dokud je nemá, maluje, až se pořádně vyspí. Má-li je, pak maluje hned poté, co je odvede do školy. A jak dlouho ilustruje knihu? Tuto otázku obratem nechal na divácích, kteří měli říct své tipy. Rozsah byl úsměvný – od dvou hodin po rok.

Veselé povídání o příbězích a ilustracích zakončili spisovatelky a výtvarník autogramiádou.

 

Autorka: Jana Semelková, Foto: Miroslav Martinovský

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test