český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Dušičkový věneček

Spadané listí, nižší ranní teploty a hejna tažných ptáků, to jsou jasné příznaky podzimu. Ať už máme tohle roční období rádi nebo ne, přináší s sebou barevné výhledy do krajiny, několik svátků a také příslib konce roku. V chladných ránech a sychravém počasí schováváme nos do šál a s vyhrnutými límci a rukavicemi přichází nostalgie a vzpomínání.

 

Jak je to s Dušičkami?

Připadá snad z tohoto důvodu na 2. listopad Památka zesnulých? Důvod je jiný a hodně starý. Keltové, kteří zhruba před třemi tisíci lety žili na našem území, věřili, že každý rok se v jednom dni spojí náš svět se světem mrtvých. Tím dnem byl pro ně 1. listopad, první den počátku keltského roku. Nazýval se Samhain. Slavil se v noci z 31. října na 1. listopad. Konec období hojnosti, tepla a světla, začátek doby tmy, zimy a nejistoty – to byl pro Kelty ideální čas ukončit starý rok a přivítat nový. Podle tradice zapalovali v noci ohně a zvali mrtvé, aby se přišli ohřát a pobýt s nimi.

Dnes tento svátek uctíváme jinak. Oficiálně se nazývá Památka zesnulých a v kalendáři je mu věnován 2. listopad, vžitá jsou i pojmenování Dušičky nebo svátek Všech svatých. Jde o vzpomínku na všechny zesnulé, lidově řečeno na dušičky, o den, kdy se římsko-katolická církev modlí za zemřelé. V Česku se obvykle navštěvují hřbitovy, pokládají se květiny či věnce, zapalují se svíčky.

 

 

Pro materiál do přírody

Právě teď je chvíle, kdy můžeme spojit příjemné s užitečným. Vydat se do přírody, třeba jen do městského parku, vzít si kapesní nůž, tašku nebo sáček a při procházce nasbírat nějaké přírodniny. Stačí pár šišek, žaludů, kaštanů, klacíky, větvičky jehličnanů, kůra, barevné listí, šlahouny břečťanu, šípky nebo jeřabiny. V lese můžeme najít ještě kvetoucí vřes nebo bochánky mechu. Hodit se může všechno. Možná nás inspiruje i vzpomínka na blízké, pro které chceme aranžmá či věnec vyrobit.

Doma se můžeme pustit do práce. Samozřejmě lze takovou výzdobu pořídit i v obchodě, ale nenakoupíme vždy podle svého vkusu a většina vazeb je bohužel zbytečně předražená. I když umělé květiny hodně vydrží, dejme raději přednost přírodním zdrojům, některé materiály totiž také nepodlehnou vlivům nevlídného sychravého počasí a zdobí dlouho a vkusně.

Co budeme potřebovat? Rozhodně tavicí pistoli s tyčinkami do ní a vázací drát. Pro věneček je dobré mít korpus, tedy základ, ať už z polystyrenu, slaměný, bambusový, nebo z větviček, a pro vazbu nějakou nádobu. Může to být košíček, truhlík, miska, váza, cokoli.

 

 

Věnec nebo vazba?

Nejjednodušší je věnec. Korpus můžeme obalit větvičkami túje, buxusu nebo jehličnanů. Krásně vypadá omotaný šlahouny břečťanu. Přichytíme je vázacím drátem a vrchní stranu ozdobíme kaštany, šiškami nebo svazečky šípků či jeřabin podle vlastní fantazie.

Nejdříve si dekorace jen naaranžujeme a teprve, když jsme spokojeni, připevníme je pomocí tavné pistole. Lístky a jehličky drát dobře skryjí, zvlášť když koupíme zelený. Je-li napoprvé vidět, pomůžeme si jutovou stuhou nebo lýkovým provazem.

Ani výroba vlastní dušičkové vazby, která bude vypadat pěkně, není obtížná. K tvorbě potřebujeme kromě přírodních materiálů ještě kostku aranžovací hmoty. Tu upravíme nožem podle tvaru nádoby, ve které celé aranžmá vznikne. Zvolíme si větvičky různých délek, zapícháme je do aranžovací hmoty. Přidáme barvy – barevné listy, plody jeřabin, šípků a dalších keřů, hezky vypadají i živé podzimní květy, třeba listopadky. Povrch nádoby, hmotu, překryjeme a ozdobíme mechem nebo kůrou. Nezapomeneme hmotu zalít vodou a je-li celé dílo příliš lehké, naplníme dno nádobky kamínky. Pěkně vypadají i na povrchu a dobře skryjí aranžovací hmotu.

 

Dýňová výzdoba

V poslední době se objevují na místech posledního odpočinku u nás poněkud exotické výzdoby z dýně. Do vydlabané dýně, očištěné od vláken a semínek vložíme aranžovací hmotu, netlačíme, jen ji lehce vmáčkneme. Seřízneme ji podle okraje a s aranžmá postupujeme stejně jako v už popsaném případě, kdy nádobku tvořily košík, miska nebo truhlík. Protože dýně mívá výraznou žlutou nebo oranžovou barvu, pro výzdobu hrobu je vhodné zvolit tlumenější odstíny materiálů, rozhodně jen přírodních. K oživené zeleni se hodí i malá červená jablíčka.

Máme-li zahrádku, můžeme použít živý vřes nebo netřesky v květináči. Ostatně ti, kteří se na samovýrobu necítí, mohou vřes nebo listopadky koupit za přijatelné ceny dokonce i v samoobsluhách.

A ještě poznámka ke svíčkám. Patří tradičně ke vzpomínce na naše blízké. Zvolíme takové, jež jsou kryté v lampičce, ať už lisované, lité nebo olejové. Postavit běžnou voskovou svíčku přímo na obrubník nebo kámen je nebezpečné. Navíc vosk může kamenný povrch poškodit a znehodnotit.

Zkušenosti s výrobou dušičkových dekorací můžeme využít už za pár týdnů a připravit sobě nebo i kamarádům nápadité a originální adventní věnce na sváteční stůl nebo na dveře domu. Materiál je dobré nasbírat už teď, aby šišky, žaludy a mech nezmizely pod sněhem.

 

Text: (žt), Foto: (žt), Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test