český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Divadelní léto obsadil Švanda dudák. Na dudy bude opravdu hrát

Ondřej Rychlý už má za sebou první lekce hry na dudy. Režisér Marek Němec ho totiž obsadil do hlavní role představení Švanda dudák na festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem, který patří k největším open air divadelním akcím v republice. Letos se uskuteční podvanácté a mezi Plzeňany je o něj obrovský zájem. Loni se přišlo podívat přes devět tisíc lidí.

 

„Je to pro mě opravdu výzva, protože mezi staráním se o syna, který se narodil před čtyřmi měsíci, přítelkyní a psem se musím naučit na dudy,“ prozradil na první čtené zkoušce Ondřej Rychlý. „Jsem za tu roli ale hrozně rád. Letos ve zdejším divadle končím a Švanda dudák pro mě bude takové nejkrásnější rozloučení s Plzní,“ uvedl Ondřej.

V rozhovoru v Českém rozhlase se vyjádřil o svých dudáckých kvalitách. „Zatím na ně kvičím a ječím, jestli je to všechno, co dudy umí, tak na ně dovedu hrát,“ řekl. „Je to jiný nástroj, než na jaký jsem zvyklý, já hraju na harmonické nástroje, na klavír a kytaru. Nejdřív jsem se zděsil, ptal jsem, jak dobře na ně musím umět. Ale čím dál tím víc mě to baví a začínám se v tom zdokonalovat,“ popsal svůj souboj s nezvyklým nástrojem. „Budu takový Kurt Cobain s dudama,“ smál se.

 

 

Ondřej Rychlý byl jasnou volbou

Divadelní léto pod plzeňským nebem chystá pro letošní rok vlastní adaptaci hry J. K. Tyla Strakonický dudák nazvanou Švanda dudák. Když režisér Marek Němec vybíral pro svou inscenaci herce, rozhodl se hned, že Švandou bude Ondřej Rychlý. S ním už úspěšně spolupracoval v plzeňském Divadle J. K. Tyla (DJKT). „Důvodem bylo nejen to, že je Ondřej výborný herec. Důležitá byla i jeho muzikálnost, protože Švanda dudák bude v plzeňské inscenaci na dudy skutečně hrát,“ řekl Marek Němec. Ondřej podle režiséra poctivě cvičí. První lekce mu dal známý dudák Antonín Konrády z Chodska, teď trénuje u specialistky v Praze.

Další známou hereckou tváří bude Martin Písařík v roli Vocílky, jako Kalafuna se představí stálice Divadelního léta, herec DJKT Michal Štěrba. Dorotku si zahraje studentka DAMU Eliška Hanušová. Poprvé se na Divadelním létě objeví Tomáš Karger, kterého čeká dvojrole Trnky a Sultána. V dalším obsazení nebudou chybět oblíbení herci z minulých ročníků. Jana Kubátová, Klára Krejsová, Bronislav Kotiš a Antonín Procházka ml. budou letos kromě Švandy dudáka účinkovat také v Cyranovi.

 

Letos bude letní scéna U Ježíška

Od roku 2008 festival připravuje každý rok jednu původní inscenaci, kterou zasazuje do kulis širšího centra Plzně. Divadelní scéna s hledištěm pro přibližně pět set diváků je každý rok v jiném prostoru a dodává tak letním večerům neopakovatelnou atmosféru. Letos vyroste scéna v novém prostoru U Ježíška. Režisér si ho vybral a město vyšlo vstříc. „Místo U Ježíška pro nás disponuje neuvěřitelným přírodním zdrojem v podobě lesíčka a je tady také krásný kopec s topoly, které přirozeně značí cestu Švandy dudáka,“ říká Marek Němec.

Premiéru bude mít Švanda dudák 29. června. Během července se na scénu dostane ještě desetkrát a pak se odehrají i reprízy loňské velmi úspěšné inscenace Cyrano s Michalem Dlouhým a Andreou Mohylovou.

 

Doprovodný program i divadelní tábor

K Divadelnímu létu patří už tradičně také doprovodný program. Ten zahájí už v polovině června Festivalek hereckých kapel v Zach’s Pubu. Všechny další festivalové události už bude hostit scéna U Ježíška. V neděli 16. června ji otevře novinka – jedinečný večer s názvem Jsme muzikál!, který v režii Lumíra Olšovského představí to nejlepší z právě končící sezony muzikálu Divadla J. K. Tyla. Už o den později bude scéna pod širým nebem patřit studentům DAMU a jejich pojetí Shakespearovy komedie Jak se vám líbí. V červenci se pak diváci mohou těšit na Slam poetry Open Air a divadelní Improzápas. Prostor U Ježíška využijí také mladí účastníci příměstského divadelního tábora, který se pod hlavičkou Divadelního léta koná už potřetí.

„Doprovodný program nás baví z několika důvodů,“ říká ředitelka festivalu Marcela Mašínová. „Svým zaměřením je určen zejména pro mladé lidi, kteří si v mnoha případech najdou cestu i k představením programu hlavního. Na druhé straně motivuje stálé diváky hlavního programu k poznání dosud nezažitých jevištních forem a leckdy je pak naláká i do dalších kulturních prostor v Plzni v průběhu divadelní sezony. A divadelní tábor? Vychováváme si tak novou generaci diváků, možná i herců či scénografů, produkčních…,“ myslí si Marcela Mašínová.

 

Autor: Alois Žižka, Foto: Hynek Alt

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test