český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Hodujme, sdílejme a pomáhejme si!

Sousedská setkání, či komunitní akce. Starší generace, která byla do skupinových a spolkových aktivit nucena, často jen skepticky kroutí hlavou. Živé sousedské vztahy však mohou být nejen příjemným zpestřením všedních dnů či zábavou pro naše děti či vnoučata, ale i tou nejlepší životní pojistkou. 30. května si připomínáme Evropský den sousedů.

 

Marie se po rozvodu přistěhovala do velkého činžovního domu, kde nikoho neznala a často se cítí sama. Ve výtahu potkává několik sympatických sousedů s dětmi, ale neví, jak s nimi navázat kontakt. Anna je také rozvedená a vychovává sama dvě malé holčičky. Občas by potřebovala, aby holky někdo vyzvedl ze školky, nebo je pohlídal, když jsou nemocné a ona musí do práce. Martin s Hankou mají dva kluky, kteří tráví většinu volných chvílí u počítače. V domě se zatím s žádnými dětmi neseznámili a rodiče jsou natolik zaměstnaní, že nemají čas vozit je po kroužcích. Tyto tři rodiny sice bydlí ve stejném domě, touží po vzájemném kontaktu, ale nevědí o sobě. Přitom by všechny mohly ze vzájemných vztahů těžit. A to dokonce bez finanční či organizační zátěže.

 

Samota přeplněných měst

Podle americké studie profesora Dilipa Jesteho z Kalifornské univerzity trpí osamělostí 76 procent lidí. Osamělost nejvíce postihuje lidi kolem třicítky a padesátky a seniory starší osmdesáti let. Jedná se o subjektivní pocit. Je to rozpor mezi tím, jaké sociální vztahy chceme mít a jaké máme. Podle architektky Grace Kim je samota často důsledkem toho, v jakém domě a sousedství žijeme. Pocit osamocení znamená, že nejsme propojeni s lidmi kolem nás. Domy si necháváme obehnat vysokými ploty, abychom měli soukromí, a nevíme, jak se jmenuje osoba, která sedí na lavičce metr od nás. Více komunikujeme s příbuznými a přáteli, kteří bydlí stovky kilometrů od nás, než se sousedy. Ačkoli se pravidelně vídáme na chodbě bytového domu či v ulici, nic od nich nepotřebujeme, vše si můžeme téměř kdykoliv opatřit jinak a nemusíme přitom „žebrat“ u vedlejších dveří. Těší nás, že jsme soběstační a že nám nikdo nevidí do talíře, zároveň však trpíme sociální izolací a anonymitou. Občas však stačí málo, aby sousedské vztahy ožily.

 

Jak rozhýbat sousedské vztahy?

U příležitosti Evropského dne sousedů pořádá nadace Via v termínu 20. až 26. května sousedský týden, v rámci kterého vyzývá komunity k uspořádání vlastní akce. Na svém webu přináší zajímavé tipy, inspiraci a také podporu v rámci dlouhodobých komunitních projektů. Ve čtvrti vilových domků můžeme pozvat sousedy na grilování nebo se sejít na společném plácku. Každá láska, i ta sousedská prochází totiž žaludkem. Můžeme se s nimi taky rozdělit o přebytky ze zahrádky. Sousedům z paneláku lze darovat balíček sušenek nebo kousek bábovky, kterou bychom jinak nesnědli. Společnými silami dokážeme také zvelebit naše okolí – osázet společný záhonek před domem, vyrobit s dětmi hmyzí domeček, ptačí budku nebo krmítko.„Od vedle“ si můžeme vypůjčit vrtačku či vodováhu. Můžeme obnovit zaniklé tradiční slavnosti či založit jiné!

 

Kontakt s různými generacemi

Přidanou hodnotou intenzivních sousedských vztahů je mezigenerační setkávání. Senioři se často stěžují, že dětem a mladým lidem často chybí úcta ke stáří. Kde by se však měla vzít? Babičku vídají jednou do měsíce na krátké návštěvě a s dalšími staršími lidmi se setkávají pouze v tramvaji. Úctě k seniorům naše děti naučíme, jestliže jim umožníme navazovat s nimi vztahy. V kontaktu s jinými domácnostmi děti získají pozitivní příklady a rozhled. Zjistí, jak vypadá domov intelektuálů, jak se žije v rodině automechanika či prodavačky a jak si žijí jedináčci. Všechny tyto zkušenosti zůstanou dětem skryté, jestliže budou vyrůstat pouze ve tříčlenné či čtyřčlenné rodině.

 

Když se ze sousedů stane rodina

Z dobrých sousedských vztahů se může časem stát téměř naše rodina. Otcem konceptu rozšířené rodiny a jejím propagátorem je pěstoun, kouč a pedagog Vratislav Hlásek. Rozšířená rodina je způsob života, ve kterém vědomě navazujeme spolupráci s dalšími rodinami a lidmi, za účelem zlepšení kvality našeho života a především života našich dětí. Můžeme tak učit děti v rámci domácího vzdělávání, pomáhat staré sousedce či si vzájemně hlídat děti. Rodiče sami na ně nemají často tolik času, kolik by chtěli. Jediným způsobem, jak je udržet od počítače, je rozvážet je po trénincích a kroužcích, přitom nejjednodušší a často tou nejžádanější aktivitou je volná hra s jinými dětmi či pomáhání dospělým při praktických úkolech. Obě jmenované aktivity jsou pro zdravý dětský vývoj zásadní, a přesto se jich dětem v dnešní době téměř nedostává. Rozšířená rodina navíc může být nezbytným pomocníkem v případě rodinných krizí či nemoci. Jakákoli krize se lépe zvládá, jestliže je nás na její řešení více. Co je katastrofou pro matku samoživitelku, může být jen mírnou komplikací pro velkou rodinu, která žije blízko sebe a je zvyklá si pomáhat.

 

Autorka: Kateřina Vickers, Foto: siarheiplashinsky on Unsplash

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test