český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

ČLÁNKY

Lagom – život v rovnováze

Severské národy se v žebříčcích kvality života tradičně ocitají na předních pozicích. Co však o nich víme? Jsou to země s rozvinutou sociální podporou a službami. Známe jejich nábytek a styl, ale jejich jazyk a způsob života je nám vesměs cizí. V posledních letech k nám však ze severu začínají doléhat mocná slova: Hygge, Lagom, Sisu.  V každém z těchto kratinkých slov je obsažena celá životní filozofie jednoho národa. Pochopíme-li jejich význam, naučíme se prý leccos o jejich způsobu života i jak být šťastnější.

 

Prvním mocným severským slovem, které proniklo z Dánska až k nám, bylo Hygge, prostě šťastný způsob života. Nedávno však vyšla také kniha Sisu, popisující finské umění odvahy a Lagom, tedy švédské umění života v rovnováze.

 

Země polotučného mléka

Lagom se dá do češtiny přeložit jako ani málo, ani moc, prostě tak akorát. Naši společnost sužuje stres. Trávíme příliš mnoho hodin před monitory, jak v práci, tak ve volném čase. Nemáme čas na své blízké, cítíme se být zahlceni škodlivinami. Planeta volá po rovnováze a život podle Lagom nám ji může poskytnout. Podle průzkumů bohatství přináší pocit štěstí jen do určité míry. Když jsme chudí, peníze náš pocit štěstí zvětší, ale pokud jsme na tom dobře, více peněz nám více štěstí nepřidá. Ideální množství je tedy tak akorát. Proč bychom měli chtít víc?

Švédsku se prý říká země polotučného mléka. Proč? Polotučné mléko je totiž Lagom, ani moc tučné, ani dietní. Lagom je, když strávíte víkend u přátel v jejich domě, ale přivezete si vlastní povlečení, protože je fér podělit se o starost s hostitelskými povinnostmi. Lagom je koupit si praktické auto, přestože není na pohled příliš atraktivní. Lagom je dát si hamburger, ale vzdát se hranolků, protože střídmost je ctnost. Tento princip je uplatnitelný ve všech oblastech života od jídla, po oblékání, sousedské vztahy a životnímu prostředí.

 

Pracovat tak akorát

Pro Švédy je klíčová rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Většina zaměstnanců si prý bere v létě čtyři týdny dovolené naráz. Kromě toho dostávají rodiče velkorysou rodičovskou dovolenou, mají nárok na pružnou pracovní dobu nebo zkrácené úvazky. Švédi netráví v práci více času než je bezpodmínečně nutné.

Součástí rodinného života podle Lagom je také rovnoprávnost. Jestliže si manželé v domácnosti spravedlivě rozdělí úkoly, mohou být všichni spokojenější. Ke štěstí přispívá také kreativita a pobyt v přírodě. Jakkoli je trávení času se svou rodinou pro Lagom přístup důležité, nesmíme opomínat ani chvíle o samotě, jen s vlastní múzou.

Švédi navíc zbožňují i spolkovou činnost. Do spolků a klubu chodí pravidelně plavat, malovat, číst, sportovat a hlavně zpívat. Mají prý nejvyšší počet pěveckých sborů na jednoho obyvatele na světě. Hodnota kolektivu a společných zážitků také podporují filozofii Lagom.

 

Mluvit tak akorát

Švédové se na první pohled mohou jevit rezervovaní. Švédština je přímým jazykem bez zdvořilostních frází. Vyznačuje se úsporností a upřímností. Jestliže se zeptáme Švéda, jak se má, počítejme s tím, že se nad otázkou opravdu zamyslí a upřímně odpoví. Součástí dialogu podle Lagom je také umění naslouchat a pochopit slova druhého.

Švédská společnost je postavena na důvěře. Ve většině světových žebříčků spokojenosti vykazují lidé, kteří se považují za šťastné, také vysokou úroveň důvěry ve své spoluobčany. Mnoho bytových domů provozuje vlastní družstva, která se starají o všechno – od daně z nemovitosti, opravy a renovace či společné prádelny. Jestliže vlastníme byt v podobném domě, musíme se zúčastnit také velkého jarního úklidu.

 

Jíst tak akorát

Švédové jsou společenští labužníci. Rádi vaří, zavařují, chodí na houby a pěstují si vlastní zeleninu a ještě raději zvou přátele na společnou večeři. Nejedná se přitom o žádný opulentní banket, kde vše musí být perfektní, ale neformální jednoduché jídlo z čerstvých surovin, připravené společně s přáteli. Všeobecně upřednostňují setkání doma než v barech a restauracích. Ať už kvůli finanční výhodnosti či pohodlí domácího prostředí – vyhodit si z kopýtka doma se svými přáteli je Lagom.

 

Vlastnit tak akorát

Žít podle Lagom znamená zbavit se věcí, které už nepotřebujeme, a nekupovat zbytečnosti. Tento přístup je výhodný nejen pro životní prostředí, ale i pro peněženku. Kampaň nazvaná „Räkna till 10“ podporuje Švédy v používání metody počítání do deseti: Když se chystáme něco koupit či vyhodit, počítejme nejprve do deseti a zeptejme se sami sebe, jestli to doopravdy potřebujeme, nebo zda můžeme rozbitou věc ještě spravit. Díky tomuto minimalistickému přístupu a uvědomělé spotřebě získáme více volného prostoru. Klidné prostředí přispívá ke klidné mysli a navíc rychleji najdeme vše, co hledáme.

 

Autorka: Kateřina Vickers, Foto: brittani gaiser on Unsplash

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test