český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Z deníčku třináctileté dívky

Michaela Mikulová je konzultantkou Linky bezpečí a současně i autorkou tak trochu jiného dívčího románu Chodit po špičkách. Problémy dnešních mladých lidí má „v uchu“ a bravurně je umí přenést také na papír. S Michaelou už se několik let znám a vím, že kolem problémů po špičkách nechodí. Tématem své knihy se rozhodně trefila do černého a má co říct nejen dospívajícím dívkám, ale i dnešním rodičům a prarodičům. 

 

Kolem čeho chodí hrdinové příběhu po špičkách?

Hlavní hrdinka příběhu cítí, že je v její rodině najednou něco jinak. Rodiče přicházejí pozdě domů, navíc každý zvlášť a víkendy už také netráví společně jako dřív. Vše zachraňuje babička, která se o sourozence doma stará. Když se hlavní hrdinka pokusí dozvědět se víc, dostane se jí jen úsečné odpovědi, že mají spoustu práce a: „Vždyť v létě přece pojedeme k moři.“ Dívka se trápí, má velké obavy, aby se rodina nerozpadla. Svěří se kamarádkám, které navrhnou, že budou rodiče stopovat a na důvod jejich zaneprázdnění společně přijdou. A kolem toho všeho se musí „chodit po špičkách.“

 

 

Jak vznikl prvotní nápad k napsání této knihy?

Vlastně vůbec nevím. Možná když jsem poslouchala jako konzultant Linky bezpečí trápení a problémy volajících dívek, začala jsem najednou vzpomínat na své dětství. Bylo krásné. Bydleli jsme s rodiči, bratrem, babičkou a naším pejskem Mikinou v Praze - Podolí, nedaleko Vyšehradu. Vyšehrad a jeho okolí, konkrétně Slepičárna – úžasný park s výhledem na Vltavu - to byl můj ráj. Tady jsem trávila spolu s kamarádkami neuvěřitelně krásný čas... Vzpomínky z dětství jsem si začala zapisovat. A když už jich bylo docela hodně, napadlo mne, že bych je mohla vydat knižně. Vzápětí však přišla pochybnost. Zajímalo by to současné děti? A tak jsem se rozhodla „přetavit“ příběh do současnosti. Musím říct, že tato „proměna“ byla opravdu velikánská práce. Postihnout totiž „dnešek“ se všemi jeho aspekty (sociální sítě, spěch, zaneprázdnění rodiče atd.) a nezapomenout třeba na slang mládeže a všechny další, byť jen drobné aspekty současnosti, to pro mne byla ve výsledku překvapivě obrovská výzva.

 

Svým příběhem necílíš pouze na dospívající dívky, ale také na rodiče. Co jsi jim chtěla pomocí svého příběhu sdělit? 

Ano. Knížka má dva břehy. Dětský a dospělácký. Prizmatem dospělého čtenáře přináší tento příběh poselství nemalého překvapení. Zdánlivě „puberťácké“ chování může mít totiž velmi citlivé pozadí a palčivý důvod. Vzduchem létají otázky, na které nikdo nereaguje. Hlavní hrdinka zažívá emoční chaos a bojí se rodičům svěřit. Je třeba si ke smůle dětí uvědomit, že velkou překážkou mnohdy bývá málo času stráveného v rodinném kruhu. Tato hodnota se penězi vyjádřit nedá...

 

Přestože už jsi sama babičkou, v knize píšeš vlastně deníček rukou třináctileté dívky? Jaké pro tebe bylo vžít se do ní?

Bylo mi tak nějak shůry naděleno umět se vžít do čehokoli... ano, mám dvouletého a tříletého vnoučka a vždycky, když jim vyprávím nebo když jim třeba hraji pohádky a stává se ze mne drak, čaroděj, vlk, musím se hodně krotit, aby se nebáli... Deníček třináctileté dívky byla radost psát. Přenesla jsem se v čase a opět se vrátila tam, kde mi bylo tehdy tak dobře. Příběh jsem si z velké části vymyslela, ale prostředí, rodinu a kamarádky, ty mám ve svém srdci skutečné pořád.

 

 

Už jsme zmínili, že pracuješ jako konzultant Linky bezpečí. Hlavní hrdinka volá na linku kvůli kamarádce, jejíž nahé poprsí vyvěsil její domnělý kamarád veřejně na facebooku. Je to jeden z typických problémů, se kterým se dospívající na linku obrací?

Kyberšikana je velký problém. A právě proto jsem na ni chtěla ve své knížce upozornit. Dívky k nám na linku, pokud tento problém mají, volají a jsou zoufalé, neví, co si počít. Naštěstí existují postupy, jak nevhodné fotografie z facebooku odstranit, když se „postižená“ rozhodne o pomoc požádat.

 

S jakými problémy se setkáváš na lince nejčastěji?

Setkáváme se s nepřeberným množstvím různých trápení a problémů. Jenom namátkově třeba otázky prvních lásek, vrstevnické vztahy, neshody v rodině, nepochopení učitelů, otázky týkající se sexu, sebepoškozování, anorexie, závislosti… ale je toho mnohem a mnohem víc. Zdá se mi, že v poslední době bohužel narůstá počet hovorů právě na téma šikana. Děti se bojí tento problém řešit. Hledáme s nimi při hovoru cesty na koho se obrátit, co v takové situaci dělat.

 

V knize zmiňuješ i telefonáty, ve kterých se volající teenageři baví na účet pracovníků linky. Jak reagujete na toto „zneužívání“? Jak často se takovéto telefonáty objevují?

Takové telefonáty na Lince bezpečí také máme. A ne zřídka. Ale nebereme je jako „zneužívání“,  spíše jako testování. Vnímáme je pozitivně. Dítě si vyzkouší, že telefonní číslo funguje, že jsme tu pro něj. Že jsme důvěryhodní. A v situaci, kdy by nás skutečně potřebovalo, ví, kam zavolat, ví už, jak to u nás chodí.

 

Autorka: Kateřina Vickers, Foto: Kryštof Mikule

Knížku vydalo nakladatelství U Veverky, kde si ji můžete také objednat

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test