český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Jak se připravit na důchod

K důchodu se často upírají myšlenky mnohých z nás již několik let před jeho nástupem. Ať už nahlížíme na odchod ze zaměstnání se strachem či nedočkavostí, v každém případě bývá tato životní změna spojená s velkým očekáváním, které zůstane často bohužel nenaplněno. Je možné zklamáním předejít a připravit se? Možná nám pomohou zkušenosti ostatních.

 

 

Odchod do důchodu je spolu s prvním nástupem do zaměstnání či svatbou jedním z největších přelomových období života. Zejména v prvním roce můžeme mít problémy zvyknout si na klidnější režim. Méně peněz, ztráta každodenních rituálů, dojem, že jsme nepotřební, nuda… To jsou pocity, které první rok po skončení zaměstnání trápí mnoho lidí.

 

Dagmar chtěla s mužem cestovat

„Už víš, co budeš v důchodu dělat?“ slýcháme od přátel či kolegů. Málokdo dnes předpokládá, že budeme jen krmit v parku holuby a občas pohlídáme vnuky. S tím, jak se lepší zdravotní stav lidí, rostou i očekávání toho, čím volné dny vyplnit a jaké sny si splnit. Dagmar se na důchod těšila: „S manželem jsme vždy rádi cestovali, ale nezbýval nám čas. Nemohli jsme se dočkat, až budeme moci odjet na dovolenou i několikrát za rok. V roce mého odchodu ze zaměstnání však můj manžel vážně onemocněl a do dvou let zemřel. Když se na tu dobu dívám zpětně, vidím se jen, jak ležím celé dny v posteli se zataženými žaluziemi a nevím, čím své dny vyplnit. Bylo to jedno z nejhorších období mého života. Dům, ve kterém jsem celý život bydlela, mi najednou přišel studený a prázdný. Jednoho dne jsem si ale řekla dost. Dům se mi podařilo výhodně prodat a odstěhovat se do malého, ale pohodlného bytu ve městě. Užívám si divadla, přátel a koncertů a po několika letech jsem se dala znovu dohromady s mojí láskou ze studentských let.“

 

Pro Alenu byl důchod sprosté slovo

Dle zkušeností jednotlivých seniorů je důležité uvědomit si, že se dnem odchodu do penze nic nezmění na naší povaze a potřebách. Měli bychom si vyjasnit, co je pro nás důležité a podle toho si zorganizovat dny. Někteří lidé, jako například Alena, jsou velmi činorodí a práce je pro ně životním smyslem. Tací upřednostňují aktivní dovolenou před wellness pobyty a na víkend mají vždy plány.

Pro Alenu bylo slovo důchod skoro něco jako sprosté slovo: „Do důchodu se mi nechtělo. Několik let jsem v práci přesluhovala, ale kolegové i vedení mi dávali najevo, že už se těší na mladou krev. Já si však stará nepřipadala. První rok jsem byla jako tělo bez duše. Cítila jsem se nevyužitá, zapisovala se do různých kurzů, ale nic mě nebavilo.  Až jednou dcera navrhla, proč si konečně nepostavit ten dům, po kterém jsme s manželem tak dlouho toužili. Ten se už také myšlenkově na důchod připravoval a nápadu se okamžitě chytil. Dnes si společně užíváme zahrádky a práce kolem domu. V paneláku u televize bychom se trápili.“

Alena zjistila, že potřebuje nějaký větší projekt, který by ji zaměstnal a dal smysl jejím dnům. Jestliže jsme při síle a činorodé povahy, je dobré využít času, který nám byl dán.

 

Miloš si užívá, že nikam nemusí

V případě, že v práci jen střiháme metr mezi dovolenými a rádi jen tak lenošíme či se necháme inspirovat momentální náladou, pak si pravděpodobně první rok v penzi užijeme. Miloš vstával čtyřicet let vždy ve 4:15 do práce. V důchodu už je téměř deset let a stále se budí ráno ve čtyři a nemůže usnout. „Nic si z toho nedělám. Naopak. Dlouho jsem si užíval, že nikam nemusím, jsem svým vlastním pánem. Hodně jsem četl, zatopil v kamnech, připravil ženě snídani. Když nemůžu v noci spát, tak píšu. Začal jsem si vymýšlet pohádky pro děti. Dokonce teď v místním kulturním domě zkoušíme i divadlo. Mám tolik času.“

 

Květa se nechtěla vzdát svých zvířat

Další určujícím faktorem jsou naše finanční možnosti. Vystačíme s měsíční penzí, nebo se raději poohlédneme po nějakém přivýdělku? Prodáme majetek, abychom měli vždy „něco za rukou“ nebo máme něco našetřeno? Nedělá nám potíže se uskromnit, hlavně, abychom měli klid? Každý by měl s dostatečným předstihem zvážit individuální potřeby a finanční možnosti.

Palčivou otázkou seniorů bývá také nutnost stěhování do levnějšího, menšího či bezbariérového bytu. Většina jen nerada na stáří opouští místo, kde zapustila kořeny. Ať už hraje roli „pouhá“ nostalgie nebo blízkost rodiny, či zájmy, rozhodování je vždy těžké. Květa byla od mládí velkou chovatelkou zvířat a ani stáří si bez koček, psů a slepic nedokázala představit. „Mě tady z toho baráku nikdo nedostane. Dcera do mě jeden čas pořád hučela, ať se přestěhuju někam k nim do menšího, že všechno prodáme, že prý na to sama brzy nestačím. Všechno ale dopadlo jinak. Dcera se mezitím rozvedla a nakonec se přestěhovala i s dětmi ke mně do patra. Dole jsme nechali přidělat ještě jednu koupelnu, na tom trvala, až jednou nebudu moct do schodů. Jsem ráda, že tu nejsem sama.“

Některé události plánovat nelze, přípravu na důchod bychom ale podceňovat neměli. Podle zkušeností ostatních seniorů je důležité stát si za svým a plánovat roky odpočinku dle své povahy, zájmů a finančních možností.

 

Autorka: Kateřina Vickers, Foto: brunoagguire a evikalemi on Unsplash

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test