český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Vivat Retro republika!

Sto let republiky velí – vydejme jí k narozeninám knížku. Ve shodě s ostatními autory reagovala publicistka Renáta Šťastná, která navázala na loňský Vzpomínkomat (psali jsme o něm v prvním čísle letošního ročníku) a sestavila převážně fotografického průvodce po stech letech státu očima obyčejných lidí, jež nese jméno Retro republika.

 

Postupně vzpomíná na rodinné události, které v podstatě prožívá každý z nás, připomněla osobnosti jí blízké a milé, v rozhovorech představila některé pamětníky a ukázala jisté mezníky každodenního života. Nutno podotknout, že s Retro republikou se dobře vzpomíná, každý přece má některou z věcí, jež se objevují na snímcích z bohatého autorčina archivu, doma. Ostatně všichni rádi vypravují, jaké to bylo kdysi, rovněž nad fotkami se dobře vybavují dávné chvíle.

 

 

Je nasnadě, že taková publikace se musela vypravit do světa s pořádnou parádou. Křest knihy se uskutečnil v Knihkupectví Kosmas v Praze na Letné v pondělí 12. 11. 2018. Kmotři dorazili rovnou tři – herečka a zpěvačka Aťka Janoušková, moderátor a publicista Václav Žmolík, které doplnil moderátor a bavič Slávek Boura. Všichni v bodrém hovoru s nakladatelem Pavlem Mészárosem vzpomínali na doby minulé. Nutno podotknout, že paní Aťka tvrdila, že si nic nepamatuje, ale opak byl pravdou. Slávek Boura proti tomu prohlásil, že si pamatuje skoro všechno, kromě devadesátých let, o nichž neví skoro nic. Václav Žmolík zase vyprávěl o milých předmětech, které uchovává jako památku. Potvrdil, že všechny mají nějaký příběh a on je ukládá na chalupu. Ačkoli je prý celkem velká, brzy budou muset přistavovat. Přidala se rovněž autorka, která svá slova obohatila o donesené artefakty. Ostatně z její sbírky starých předmětů v knihkupectví vytvořila v jedné z výkladních skříní pěknou výstavku.

 

 

Příjemnou besedu doplnila módní přehlídka modelů třicátých let minulého století. Pravda, mnoho místa nebylo, tedy modelky s modely tak trochu zapadli mezi návštěvníky, ale to vůbec nikomu nevadilo. O zpěv se postaralo trio Prime Time Voice. Nakonec se samozřejmě podepisovalo. Příjemný podvečer mezi knížkami přispěl k dobré náladě všech zúčastněných. Retro republika má křest za sebou. Nyní čeká v knihkupectvích na své čtenáře. Milou obrazovou knihu vydal AOS publishing.

 

Autorka: Jana Semelková, Foto: Miroslav Martinovský

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test