český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Červená středa za pronásledované

V mnoha zemích na světě dochází k pronásledování lidí pro jejich víru. Často jsou cílem právě křesťané. Papežská nadace Církev v nouzi před časem přišla se zajímavým projektem, který na tuto skutečnost upozorňuje. Červená středa, jak se akce jmenuje, nyní přichází poprvé i do České republiky.

 

Nadace Církev v nouzi se zabývá pravidelným sledováním otázky náboženské svobody po celém světě. K tomu publikuje cenné studie a zprávy, ve kterých konstatuje, do jaké míry jsou jednotlivé země schopny dodržovat svobodu vyznání. Ve zprávě, která shrnuje období let 2014–2016, se konstatuje, že ze 196 sledovaných zemí je v 38 značným způsobem porušována náboženská svoboda.

 

Křesťané na útěku

Smutné prvenství v pomyslném žebříčku zastává zcela totalitní Severní Korea, v níž je téměř úplně odpíráno právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství. Rozrůstá se také „islámský hyper-extremismus“ a jeho násilné projevy. Od roku 2014 proběhly jeho útoky v každém pátém státě na světě. V Sýrii a Iráku se pak extremisté snaží zničit jakoukoli náboženskou rozdílnost. Země v Evropě se nacházejí pod stálým tlakem souvisejícím s uprchlickou vlnou, což umožňuje vzestup populistických a extrémně pravicových skupin a vede i k omezování svobody náboženských menšin. Ačkoli z Blízkého východu utíkají lidé všech vyznání, podle analýzy papežské nadace je křesťanů, jezídů a jiných náboženských menšin mezi uprchlíky procentuálně více. Příkladem je syrské Aleppo, jehož počet obyvatel klesl o třicet procent, avšak počet křesťanů až o osmdesát procent.

 

Čínská šikana

Situace se také zhoršila v Číně, kde jsou náboženské menšiny nadále považovány za protistátní prvky. Dochází zde k neustálému zatýkání duchovních a řeholníků. Nedávné kroky k dohodě mezi Vatikánem a čínskými úřady o jmenování biskupů mohou snad přinést nějaké uvolnění, ale i tak zůstává situace velmi kritická. Jedním z příkladů šikany křesťanů v Číně mohou být například zákony přijaté v provincii Če-ťiang, které v roce 2015 jasně vymezily, nebo spíš omezily povolenou barvu, velikost a umístění křížů, stejně jako výšku náboženských budov. Od roku 2013 bylo jenom v této provincii a okolí zničeno na dva tisíce kostelů a křížů.

 

Azyl pro čínské křesťany

Situace čínských křesťanů je nám vlastně do určité míry bližší, než bychom si mohli myslet. Jejich skupina totiž před časem v České republice požádala o ochranu a politický azyl. Ve spolupráci s katolickými organizacemi i nekatolickými církvemi se řada z nich začala učit česky a postupně se integruje do naší společnosti. Jejich žádosti o azyl ale české státní úřady z velké části zamítly, takže jim hrozí vypovězení ze země a v nejhorším případě návrat do Číny, kde je už samotné požádání o azyl v cizí zemi pokládáno za trestný čin. Na podporu těmto žadatelům uspořádala Ekumenická rada církví ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí 14. října modlitební shromáždění v Praze na Václavském náměstí (na snímku). Byl to symbolický první krok ukázat veřejnosti, že českým křesťanům není osud jejich čínských souvěrců lhostejný. Více podrobností o této akci a situaci čínských žadatelů o azyl v ČR najdeme na této adrese. 

 

Červená středa v ČR

Červená středa, která letos poprvé přijde do České republiky, je další akcí, která má na pronásledování křesťanů, ale i na porušování náboženské svobody obecně poukázat. Bude se konat v Praze 28. listopadu. V zahraničí bývá symbolickou součástí této připomínky nasvícení významných památek ve městě červenou barvou – odtud se také bere název celého projektu.

V Praze se chystá symbolický průvod s červenými svícemi, který se zastaví u katolického a nekatolického kostela a nakonec i u synagogy. Součástí „nultého ročníku“ červené středy bude i konference s názvem Úloha náboženství a církví ve společnosti v prostorách Karlovy univerzity a od 17.30 společná židovsko-křesťanská modlitba ve velké aule Karolina. Na ni pak od 18.00 naváže symbolický pochod, vycházející z Karolina a směřující přes Staroměstské náměstí ke Staronové synagoze. Snad se tímto způsobem podaří v naší společnosti lépe poukázat na problematiku náboženské svobody – a můžeme doufat, že u nás tradice červených střed zapustí kořeny a stane se každoroční připomínkou toho, na co bychom neměli zapomínat. Více informací o akci najdeme také na Facebooku

 

Autor: Petr Jan Vinš, Foto: Církev v nouzi a Člověk a víra

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test