český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

ČLÁNKY

Nemoc je vzkaz, že něco není v pořádku

Známým faktem je, že zdraví ovlivňuje životní styl, dědičnost a prostředí. Kromě těchto faktorů existuje velmi úzký vztah mezi zdravím a emocionálním stavem neboli psychikou člověka. Dlouhodobý stres, tlak a negativní emoce se na celkovém stavu výrazně odrážejí.

 

Uvádí se, že až osmdesát procent nemocí ovlivňuje psychika. Často však postačí změna postoje k tomu, abychom pocítili znatelnou úlevu i na fyzické úrovni. Nechala jsem se inspirovat knihou Zdraví v naší hlavě. Jarmila Mandžuková popisuje základní nemoci a zdravotní potíže a můžeme ji brát jako návod, jak posílit zdraví a vitalitu.

 

Když chybí oheň…

Jako řízením osudu mi kniha přišla do ruky v okamžiku, kdy mě škrábalo v krku a hlavu jsem měla jako velkou dutou kouli plnou ozvěn. Nachladila jsem se, napadlo mě. Ale kdy a kde? S hrnkem čaje jsem zalezla pod deku a ledabyle nalistovala stranu, kde na mě vykoukla kapitola Nachlazení.

Nepříjemné onemocnění je nakažlivé a může být vyvoláno více než dvěma sty viry. Každý dobře zná typické příznaky – vodnatá rýma, kýchání, ucpaný nos a škrábání v krku. Může se přidat únava, bolesti hlavy a zvýšená teplota. Podíváme-li se o krok hlouběji, duševní příčinou potíží je postoj „Nepřibližuj se ke mně“.

Nachlazení je reakcí na mnoho událostí, které se dějí najednou, na zmatek v životě. Znamená ústup a odpočinek od zátěžových situací či konfliktů, které zpracováváme a řešíme. Držíme si jím od těla lidi a situace a snažíme se aspoň na chvíli od nich izolovat. Stavy, kdy jsme rozlámaní, máme rýmu, chraptíme a bolí nás v krku, jsou obranným postojem, abychom nemuseli nic řešit, říkat, reagovat. Už v zárodku se snažíme nemoc potlačit čajem, grogem či horkou koupelí. To nás přinutí zastavit se a vybočit z každodenního stereotypu, které tělo uvítá.

 

Hledání souvislostí

Nachlazení je odvozeno od slova chlad. V tělesné rovině se jedná o prochladnutí těla, v duševní pak o vnitřní chlad. Je nutné se zamyslet nad tím, v kterých oblastech života se tak cítíme a co stav způsobuje. Je důvodem nadměrná pracovní zátěž? Či snad konfliktní vztahy, málo času na rodinu nebo sebe samotného? Jsou na vině negativní a strachuplné myšlenky? Proč se z našeho života vytratil pomyslný oheň, tedy spontánní radost a nadšení?

Je na čase přehodnotit dosavadní způsob života. To je cesta k řešení problémů nejen s nachlazením, ale i dalšími nemocemi. Nasnadě je řada otázek: umím najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem? Umím vůbec odpočívat? Z čeho se raduji? Co mě zatěžuje nejvíc?

Všichni to známe: prožíváme-li radostné vzrušení, tělo se naplňuje silou a nám se zdá, že máme tolik energie, že bychom pohnuli skálou. Buďme proto zapálení, žijme radostně, naučme se vytěsnit okolnosti a lidi, kteří nám do života nic nepřinášejí, naopak nám ubírají. Život je příliš krátký a křehký na to, abychom se trápili.

I já jsem se zastavila a uvědomila si, že příliš pracuji, čas na práci a rodinu se mi slévá v jeden a hranice mezi nimi je téměř nepatrná. Uvědomila jsem si i určité vztahové nesrovnalosti. Promlouvala jsem k sobě nahlas a pravdivě si odpovídala. Došlo mi, že nachlazení přišlo právě včas a rozhodla se pro změnu.

 

Prokousat se životem

Zdravý chrup je nezbytný nejen pro krásu, ale i pro zdraví. Je důležitým předpokladem pro správné trávení a vstřebání potravy. Znám dost lidí, kteří s ním mají opakované problémy. I přes veškerou péči a prevenci mají neustálá trápení.

Bolesti zubů jsou velmi nepříjemné. Většina lidí ihned sahá do domácí lékárničky a polyká jednu tabletku za druhou. Zuby jsou nejtvrdším orgánem lidského těla a je zřejmé, že signalizují pevnost, rozhodnost a vitalitu. Jejich kvalitou si vytváříme pevné základy pro život. Svoji pevnost a odolnost ztrácení, když ztrácíme půdu pod nohama a bloudíme na své cestě, jsme nerozhodní, nevíme, jakým směrem se vydat a nechceme si přiznat hlubší problém. Duševní příčinou obtíží je postoj „Nemohu to překousnout“.

Pokud se dostatečně neprokousáváme životem, máme zřejmě nižší sebevědomí, sebehodnocení a odvahu. Špatný chrup můžeme mít proto, že je něco, s čím se nedokážeme dlouhodobě smířit. Může to být křivda, bolest nebo trápení.

 

Logická symbolika

Zubní kaz ukazuje na oslabení nedůvěrou a strachem. Kazí se něco v oblasti vlastní obrany, převládá nedůvěra a nedostatek sebevědomí. Změklá sklovina má za následek ztrátu odvahy a obavy z čehokoli. Zubní kámen značí člověka ovládaného slabostmi, konzumním a povrchním životem. Jedinec s parodontózou má narušenou sebedůvěru a na určité oblasti života, například vztahy, zcela rezignoval. Uvolňování chrupu ukazuje na úpadek vitality. Člověk je nespokojený, takřka bez života. Nepokusí-li se o změnu, začnou zuby vypadávat, což značí životní stagnaci a určitý pocit odevzdání.

Nenechme se trápit zbytečně dlouhým rozhodováním. V případě nutnosti je třeba se postavit problému čelem a začít jej řešit hned. Postupně se zvýší důvěra sebe i ostatních. Uzdravení zubů přinese pocit vlastní hodnoty, odvahy a životní sílu. Nikdo jiný za nás život žít nebude, právě my jsme strůjcem svého štěstí.

 

Autorka: Renáta Šťastná, Foto: Pixabay a brana-knihy

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test