český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

ČLÁNKY

Bezpečné nebezpečí – to je krkonošská vyhlídka

Žijeme v době spěchu, stresu a elektroniky. To, co bylo dřív úplně běžné, tedy lítání venku až do soumraku, kdy děti přišly domů ušmudlané, s potrhanými tepláky a sem tam rozbitým kolenem, dnes tak úplně běžné není. Obzvlášť obyvatelům měst jsou vůně lesa a jeho hlasy na míle vzdálené. Proto řada z nich využije každé možnosti, kdy sbalí jen pár nezbytností a vyrazí do přírody. Proč ne zrovna do Krkonoš?

 

I my jsme se podívali do opravdové, nezničené a přirozené zeleně, abychom si prohlédli unikátní cestu životem stromů od kořenů až do koruny. A to doslova. Stezka korunami stromů Krkonoše se velice rychle zařadila k turisticky nejnavštěvovanějším atrakcím nejvyššího českého pohoří. Za deset měsíců od jejího otevření ji navštívilo dvě stě osmdesát tisíc turistů a jejich počet o některých víkendových nebo svátečních dnech přesahuje i tři tisíce.

 

Až na vrcholky hor

Každý, kdo zavítá do těchto končin, by si neměl nechat ujít příležitost stát se součástí lesního života a poznat řadu živočichů i rostlin, které nenajde nikde jinde. Stezka vyrostla v průběhu devíti měsíců (září 2016 až červen 2017) na úpatí Černé hory v Janských Lázních doslova jen pár metrů od Krkonošského národního parku. „Výběr lokality nebyl nijak náhodný,“ uvádí Michal Skalka ze Správy Krkonošského národního parku, která je partnerem Stezky. „Janské Lázně jsou oblíbeným cílem návštěvníků Krkonoš, takže je to místo, kde můžeme mnoho ukázat velkému množství lidí. Zároveň nám Stezka pomáhá přilákat turisty z vrcholků Krkonoš a ulevit tak přetíženým hřebenům.“

 

Od kořenů k vrcholu

Hlavním cílem projektu je budování pozitivního vztahu k přírodě prostřednictvím nevšedních zážitků spojených s informacemi vzdělávacího zaměření. „Bezbariérový přístup a nenáročný pozvolný výstup umožňuje prohlídku Stezky příslušníkům všech věkových skupin i fyzických schopností. Největší sklon je šest procent, aby sem mohli pohodlně a bezpečně vyjet i vozíčkáři. Stezky na Lipně i v Krkonoších jsou dílem jednoho architekta, proto mají podobný vzhled a stejné prvky,“ vysvětluje Michal Skalka. „Každá však má svůj typický znak. Například krkonošská má věž ve tvaru květu hořce, protože hořec je pro Krkonoše kultovní rostlinou.“

Z vrcholu věže, z výšky pětačtyřiceti metrů, si návštěvníci užívají výhledy na jih, východ a západ. Současně se mohou podívat k vrcholkům stromů, z nichž některé jsou staré až sto padesát let.

 

V souladu s přírodou

Pro návštěvníky připravila Správa KRNAP tři didaktické stanice a neobyčejnou podzemní expozici. „Naším cílem je poskytovat návštěvníkům zábavnou formou informace o okolní přírodě, které nenajdou v učebnicích. Ukazujeme, jak má vypadat ‚pěkný‘ a zdravý les. Prostřednictvím podzemní kořenové části Stezky vysvětlujeme, jak je půda důležitá pro život lesa,“ shrnuje průvodce a dodává, „pěkným lesem rozumíme takový, kde rostou mladé i staré stromy různých druhů. Takový les je kompaktní a odolnější vůči povětrnostním vlivům než lesy jednodruhové.“

Stezka vychází z osvědčeného zahraničního konceptu, s nímž před několika lety začala bavorská společnost Erlebnis Akademie AG v Německu, na kterou úspěšně navázala česká společnost Zážitková akademie, s. r. o. „Montáž komplexu na Hofmannových boudách trvala šedesát sedm dnů, včetně sobot a nedělí. Tomu předcházela příprava v Rakousku,“ přibližuje výrobní proces Michal Skalka. „Aby se Stezka do lesa vešla, muselo padnout dvacet osm stromů. Konstrukce je z douglasek, které u nás moc nerostou. Dřevo není ničím ošetřené. K ukotvení bylo potřeba sto padesáti základových děr na patky. Na každé nové stezce se zúročí zkušenosti z předchozích. Třeba tady jsou mezery, které zabrání zbytečnému vlhnutí trámů; stejně tak je vyspárované zábradlí, aby se na něm, když prší, nedržela voda.“ Stromy rostoucí těsně u Stezky jsou vyvázané ocelovými lany, která chrání konstrukci před kývajícími se kmeny při silném větru.

Životnost stezky je přibližně dvacet pět let, což je doba srovnatelná s životností vleků a lanovek.

 

Edukativní programy

Návštěvníci mohou využít služeb odborného průvodce, který celou Stezku a její okolí a přírodu od kořenů po koruny stromů představí. K dispozici jsou i pracovní listy pro školy. Vedle vzdělávacích zastávek nabízí také tři zábavně pojaté stanice s celou řadou adrenalinových prvků, jež potěší nejen děti. „Návštěvníci si mohou vyzkoušet udržení rovnováhy v průhledu, který pod sebou odhaluje zdánlivě nebezpečnou propast,“ uvádí Filip Pekárek, jednatel společnosti Stezka korunami stromů Krkonoše. „Asi největším adrenalinovým lákadlem je suchý tobogán v délce osmdesáti metrů, který se vine středem věže. Všechny zmíněné prvky jsou důkladně zabezpečeny.“

Součástí komplexu je rovněž hlavní budova, v níž se nachází prodejna suvenýrů a restaurace s kapacitou sto čtyřiceti míst. Stezka korunami stromů Krkonoše, stejně jako ta na Lipně, je otevřena každý den po celý rok s výjimkou Štědrého dne. „Její otevření znatelně oživilo oblast východních Krkonoš. Provozovatelé místních ubytovacích zařízení si ji nemohou vynachválit, protože přilákala nové hosty dokonce i v mimosezonním období,“ dodává Filip Pekárek.

 

Nestát na jednom místě

Protože tvůrci chtějí přinášet neustále něco nového, vzniklo několik novinek určených zejména pro mladší a starší žáky základních škol.

Na dvanácti herních a edukativních prvcích instalovaných po celé trase se děti zábavnou formou seznamují s místní faunou a flórou. Zatímco ti starší se na názorných exponátech naučí bezpečně rozeznávat jedli od smrku a břízu od javoru, ti mladší si mohou zahrát například pexeso se zajícem, poznají, jak vypadá tetřev hlušec, a mohou si zopakovat písmena abecedy s liškou nebo se sovou. „Chceme děti seznámit s nejtypičtějšími zástupci krkonošské přírody a současně je během výstupu na vrchol zabavit,“ říká Zdeněk Pop, marketingový ředitel Stezky korunami stromů Krkonoše, který se na přípravě nových prvků podílel.

„I pro dospělé jsme připravili několik novinek. V mincovním automatu umístěném v prodejně pod Stezkou si mohou vyrazit speciální minci s jejím motivem, případně si koupit aršíky s poštovními známkami s obrázky atrakce. Příslušníci všech generací pak ocení nové lavičky ve tvaru loga Stezky, které jsou od nynějška umístěné na vrcholu věže.“

 

Akce střídá akci

Toto místo není jen turistickou atrakcí, ale specifickým společenským a kulturním centrem, kde se pravidelně pořádají nejrůznější akce pro děti i dospělé. To je také jeden z důvodů, proč se sem mnozí návštěvníci rádi vracejí.

Hned první program uspořádaný u příležitosti otevření Stezky přesvědčil, že se tady rozhodně nudit nebudou. Ve slavnostním programu vystoupili orchestr The Tap Tap, zpěvačka Ewa Farna, artisté a další umělci. Stezce požehnal populární polský kněz Zbigniew Czendlik.

Během následujících deseti měsíců se uskutečnilo mnoho dalších akcí, na něž návštěvníci vzpomínají dodnes. Velkým lákadlem se staly večerní prohlídky v doprovodu nejpovolanějších  – zaměstnanců Správy Krkonošského národního parku.

Stejně jako na Lipně mají svého maskota lišáka Foxe, v Krkonoších je veverčák Emil. Kdekoli se objevil, vzbudil obrovský zájem a děti i dospělí se s ním pokaždé chtějí spřátelit nebo alespoň vyfotit. Aby všechno stihl, prohání se prý v okolí Stezky na koloběžce, které jsou zde na několika místech k zapůjčení.

 

Zajímavosti navrch

Opravdovým unikátem je přítomnost vřetenovky – malého šneka, kterého můžeme potkat pouze v Krkonoších. Spásá řasy rostoucí na stromech v „pěkném“ lese. „Zvláštní je, že ji nikdy neuvidíte, jak leze ze stromu dolů,“ popisuje živočicha Michal Skalka. „My samozřejmě víme, jak to dělá, ale to říkáme jen návštěvníkům, kteří se zúčastní programu zaměřeného právě na vřetenovku,“ usmívá se.

Další jedinečnou podívanou můžeme spatřit hned u vchodu na věž Stezky, která začíná, na rozdíl od ostatních, v podzemí. „Je koncipována tak, aby se v ní netvořily fronty. Po stěnách v podzemí jsou umístěny panely s informacemi, které jsme tvořili pro normální lidi, nikoli pro sofistikované a erudované biology. Při pomalé chůzi se dají cedule přečíst za přibližně pět minut. Uprostřed se nedá přehlédnout kořenoví asi sedmdesátiletého smrku o váze zhruba tři sta padesát kilogramů,“ dodává.

Co se tady můžeme dozvědět? Tak například odpověď na otázky, zda bychom přežili na holé skále, proč je půda lehčí než bláto, co rozpadne skálu, kdo míchá půdu nebo kolik živin vrátí breberky.

Potom se pozvolna vydáme směrem vzhůru. Budeme-li mít štěstí a bude pěkná viditelnost, ten výhled na lesy shora opravdu nic nenahradí!

 

Krkonošská Stezka korunami stromů v číslech:

 • Celková délka pěšky nahoru i dolů: 2180 m
 • Délka chodníků stezky: 1511 m
 • Délka chodníku ve věži: 885 m
 • Výška vyhlídkové věže: 45,5 m
 • Nejvyšší bod vodorovné části stezky: 23,8 m
 • Průměr věže dole: 23 m
 • Průměr věže nahoře: 40 m
 • Šířka chodníku: 2 m
 • Počet herních adrenalinových stanic: 3
 • Počet didaktických stanic: 3
 • Nadmořská výška vrcholu věže: 826,17 m
 • Počet sloupů stezky: 115
 • Počet sloupů věže: 12
 • Délka toboganu: 80 m

 

Autorka: Renáta Šťastná, Foto: stezkakrkonose.cz a Jitka Lenková

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test