český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

ČLÁNKY

Zdravotní prohlídky řidičů-seniorů mají opodstatnění!

Povinnost pravidelných lékařských prohlídek řidičů-seniorů posunula novela silničního zákona z šedesáti na šedesát pět let. Další prohlídka následuje v šedesáti osmi a poté každé dva roky. Praktický lékař vystaví řidiči Potvrzení o zdravotní způsobilosti a schopnosti řídit motorové vozidlo, které musí vozit spolu s platným řidičským a malým technickým průkazem.

 

S věkem se snižuje schopnost rychlé reakce, slábne pozornost, horší se zrak. V případě jakékoli pochybnosti či příznaků, které nespadají do jeho odbornosti, je praktik povinen vyšetřovaného odeslat na odborné vyšetření ke specialistovi, ať už je to oční lékař, psycholog nebo kardiolog.

 

Potvrzení není formalita

Na základě vyjádření specialistů může vystavit potvrzení o způsobilosti. Případná zdravotní rizika oznámí městskému či obecnímu úřadu s rozšířenou působností, s tím, že zdravotní stav vyšetřovaného může vést ke sníženým schopnostem řídit motorové vozidlo. Konečné rozhodnutí o omezeních nebo zákazu řízení vydává příslušný úřad.

Zjistí-li lékař, že je žadatel o řidičské oprávnění nebo jeho držitel zdravotně způsobilý k řízení s podmínkou nebo zdravotně nezpůsobilý, je také povinen tuto skutečnost oznámit úřadu podle místa trvalého pobytu vyšetřovaného.  

Právní oddělení Lékařské komory ČR vydalo stanovisko, že povinnost hlášení této způsobilosti se týká lékaře jen v případě, že mu pacient sdělí, že řidičské oprávnění vlastní. Není jeho úkolem tuto informaci zjišťovat. Za porušení oznamovací povinnosti zákon lékaři sankci neukládá. Stejně jako za opomenutí zaslání informace v případě, kdy lékař k závěru o nezpůsobilosti řízení vozidla nedojde a později by se projevila.

V jeho pravomoci je určit termín další prohlídky v kratším intervalu, než určuje zákon, vyžaduje-li to řidičův zdravotní stav.

 

Podcenění se nevyplácí

Nepodstoupí-li řidič-senior pravidelnou prohlídku, hrozí mu pokuta ve výši až deset tisíc korun a pět trestných bodů, případně zákaz řízení na šest měsíců až rok. Zaviní-li dopravní nehodu a nemá u sebe lékařské potvrzení o způsobilosti, vystavuje se nebezpečí, že bude muset způsobenou škodu sám zaplatit.

Podle odborníků čeští řidiči ve vyšším věku zapomínají, že je nutné lékařskou prohlídku absolvovat jak v šedesáti pěti, tak v šedesáti osmi letech. A to nejdříve půl roku před narozeninami, nejpozději v jejich den. Dovrší-li řidič požadovaného věku například 1. července, musí lékařskou prohlídku podstoupit nejpozději v den narozenin. Mnoho z nich spoléhá, že prohlídka má platnost dva roky a mezníkové roky neřeší. Vystavují se riziku, že při běžné silniční kontrole přijdou jak o řidičský průkaz, tak budou muset zaplatit pokutu, která za přestupek v podobě propadlé lékařské prohlídky hrozí.

V případě, že řidič prohlídku absolvuje, ale při silniční kontrole u sebe potvrzení o způsobilosti nemá, může dostat blokovou pokutu až ve výši dvou tisíc korun. Za tento přestupek se nepřidělují žádné trestné body.

 

Jeden příběh za všechny

Pan Jaroslav (68) strávil za volantem jako profesionální řidič půl století. Neměl nehodu, neřídil pod vlivem alkoholu ani drog, nechoval se agresivně, přesto přišel v březnu o řidičský průkaz. Podle správního úřadu řídil s nedbalostí, když neměl platnou lékařskou prohlídku.

V únoru byl přesvědčen, že má všechno v pořádku. V té době dovršil věk osmašedesáti let a žil v přesvědčení, že mu potvrzení platí dva roky, tedy až do dubna. „Na internetu se píše, že prohlídku u seniorů stačí opakovat každé dva roky,“ říká. „Proto jsem nic neřešil.“ Kromě zákazu řízení na půl roku dostal ještě pokutu pět tisíc korun. Při žádosti o navrácení řidičského průkazu, bude muset zopakovat i psychotesty za další dva tisíce. „Kdyby mi nechali aspoň papíry, pokutu bych zaplatil. Ale řidičák potřebuju. Stěží ujdu padesát metrů, autem zajedu všude, kam potřebuju. Místo toho ze mě udělali skoro zločince,“ postěžoval si senior.

 

Názory odborníků

Advokát Josef Biňovec se specializuje na dopravu a často řeší stížnosti seniorů v obdobné situaci. „Bohužel, předpis hovoří jasně, prohlídku mít musí, takže pokud se k ní nedostaví a nebudou mít doporučení, že mohou řídit, dopouštějí se přestupku,“ říká.

Podle tiskového mluvčího Ústředního automotoklubu České republiky Igora Siroty čeští řidiči na pravidelné kontroly zapomínají nebo nevědí, kdy na ně jít. „Ignorovat tyto předpisy je totéž, jako ignorovat přednost zprava. Toto opatření je i ověření po ně, že jsou zdraví a schopní řídit auto a že nejsou nebezpeční sobě ani okolí,“ vysvětluje.

Řidič musí brát v potaz jasně dané podmínky prohlídek. Stejně jako řidiči, tak ani lékaři by je neměli považovat za pouhou formalitu. „Příklad: dojde k nehodě. Senior, který nehodu způsobí, prohlídku má, ale fakticky vůbec nemá na to řídit auto,“ doplňuje Biňovec. „Bohužel někteří lékaři, kteří mají pacienty třeba třicet let, jim neřeknou, že jim to povolení nedají,“ soudí advokát. „Za vážné dopravní delikty, kterých se nezpůsobilí senioři dopouštějí, by měl být potrestán i lékař, který na základě povrchní prohlídky řízení povolil,“ uzavírá.

 

Autorka: Renáta Šťastná, Foto: archiv

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test