český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Prodloužená hymna

V našich zeměpisných šířkách se dá prodloužit ledasco. Ženy si nejčastěji nechávají prodloužit vlasy, řasy a nehty, správnou volbou jehlových podpatků si ovšem dokážou opticky prodloužit i nohy. Muži, obzvlášť ti, co narostli pořádně do výšky, si nechávají prodloužit délku postele nebo peřiny…, to aby nemuseli spát stočení do klubíčka. Tím ale jejich trable zdaleka nekončí. Dlouháni si občas musí připlatit za košili s prodlouženým nebo extra prodlouženým rukávem.

Coby zákazníci dokážeme ocenit prodlouženou otevírací dobu i spotřebiče s prodlouženou zárukou. Při sledování oblíbeného fotbalové či hokejového týmu býváme nervózní, dojde-li na prodloužení. V roli rodičů nám občas způsobují drobnou nepohodu naše dospělé děti, když nám se stoickým klidem oznamují, že si prodlužují studium. Všichni do jednoho pak řešíme, kam vyrazit na prodloužený víkend, nebo jak si prodloužit život i jinak než smíchem.

Těch věcí, co mohou být delší, než jsou, je zkrátka celá řada, českou hymnu by mezi ně ještě před časem však počítal jen málokdo. Diskusi o její podobě nedávno otevřel Český olympijský výbor. Skladba, kterou můžeme slýchat například o půlnoci ze Silvestra na Nový rok, před projevem prezidenta během státního svátku nebo při mezinárodních sportovních utkáních, by prý měla být delší. A také sebevědomější a vlastenečtější. Ze strany výboru dále zaznívá argument, že jsou čeští sportovci ve chvíli, kdy stojí na stupních vítězů, ochuzeni o čas své slávy, o který jsou hymny jiných zemí delší. Odpověď na otázku Kde domov můj? navíc přichází až v posledním verši druhé sloky, a to prý také není ideální.

Pokud máte pocit, že je to opožděný apríl, bohužel vás musím vyvést z omylu. Dost možná se v budoucnu dočkáme tendru na úpravu české státní hymny. Neprodlužujme si ale zbytečně trápení nad těmito úvahami a raději si přečtěte, co pro vás redakce tentokrát připravila.

MgA. Monika Valentová, redaktorka a webmaster

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test