český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

O jedné české vášni

Je to zase tady. Lidé z velkých měst vyjíždějí na své chaty a chalupy. I moje rodina to tak dělá. Je to známka, že už je jaro. Však jeden můj známý z vesnice vždycky říká: Chataři se rojí, jaro je tady. Ale někdo prohlásí: Že se vám chce každý pátek balit, a pak zase v neděli vybalovat. Proč ne? Prostě se chce opustit velkoměstský shon, hluk, stres, prach. To je hlavní důvod, proč tisíce chatařů a chalupářů nechávají na konci týdne město za zády a míří do lůna přírody.

Dlouho se tvrdilo, že tuhle vášeň máme jenom my Češi. Že to nikde na světě není. Omyl. Je doloženo statistikami, že v chatařském vesmíru nejsme sami. Vedou Švédové, tam má víkendové sídlo celá čtvrtina domácností. Vlastnit nemovitost pro rekreační účely je zcela běžné i v Norsku a Finsku. Různé formy druhého bydlení jsou rozšířeny také ve Francii, Španělsku, ale také v Řecku a Chorvatsku. Tam se jedná většinou o domy u moře.

V České republice má chatu nebo chalupu něco přes dvanáct procent domácností. Ve srovnání se Švédy to moc není. Jsem přesvědčen, že u nás podléhá víkendové vášni mnohem víc lidí, než ukazují statistiky. Protože ještě máme zahrádkářské kolonie s domky, ve kterých zahrádkáři občas přespávají, nebo hausbóty a podobně. Nedávno mi jeden taxikář vyprávěl, jak se nemůže dočkat, až pojede na Sázavu. Má tam karavan, v něm jen kamínka a rybářské pruty. Však podél řek vidíme různé přístřešky, někdy docela dobře vybavené.

Když se projdete třeba kolem Nechranické přehrady, zjistíte, jak si lidé svá obydlí, která tam jsou celou sezonu, krásně vyšperkovali. Kytičky, bylinky, důmyslné věšáčky a tak. Češi mají prostě smysl pro útulnost.

A ještě něco. V posledních letech si lidé chalupy pronajímají. Na pár dní nebo na kus prázdnin. Mnohdy paradoxně i ti, kteří vlastní víkendové sídlo mají. Takže, trávit aspoň nějaký čas v druhém bydlení, je česká vášeň, kterou však mají i mnozí jiní Evropané.  A to nejdůležitější nakonec: jaro je tady.

 Miroslav Dittrich, člen Rady Českého rozhlasu

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test