český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Život tropí hlouposti

Občas se člověk stane nechtěně pozorovatelem, a byť ten okamžik není plánovaný, nakonec si jej vychutná. Třeba když pro někoho přijedete autem, ten není dochvilný a vám nezbude než čekat. Přihodilo se mi to nedávno. Zaparkoval jsem u jedné staré školy, o které mi kdysi dědeček vyprávěl nejrůznější historky. To však není podstatné, důležité je, že jsem stál před vchodem a neměl co dělat. Mé pozornosti nemohla ujít třída, která se vracela z nějaké akce.

Už se nedozvím, zda byli v kině nebo v divadle či na exkurzi. Klackovitě a dovádivě, jak to umějí jen dospívající, se blížili k mému vozu. První šli tři chlapci, duší zvědové, dobrodruzi, stopaři, spíše samotáři. Pak kráčeli další tři. Evidentně hvězdy malého kolektivu. Zvláště vysoký urostlý blonďák oblečený podle poslední módy měl sólo a perlil. Však jeho čtyři posluchačky kráčely hned za ním, anebo spíše tančily. Dívčiny, na kterých bylo na první pohled vidět, že se vyznají v nejnovějších trendech a že jsou skálopevně přesvědčené o svých půvabech i skvělé budoucnosti. Dlouhovlasá Twiggy, dobře stavěná brunetka, zajímavá Vietnamka a blondýnka à la Eva Herzigová.

Za dívkami, které se viděly na titulních stránkách magazínů, se spíše šourala šestice dalších, méně sebevědomých teenagerek. V nejnovějších trendech se na první pohled nevyznaly – anebo na výstřelky poslední módy jejich rodiče neměli. Navíc každá druhá měla pár kilo navíc. Celý školní průvod uzavírala trojice mladíků, kteří ve třídě nejspíš hráli druhou ligu. Drobný intelektuálek s brejličkami, tlouštík a pihatý zrzek.

Jak mají tyto děti jasně nelinkovanou budoucnost ve svých představách, říkal jsem si. Co ale bude za pár let? Ve které kanceláři bude největší krasavice vařit kafe? A nebude třídní guru třeba jednou jezdit s taxíkem? Tyto děti ještě nevědí, jaké život tropí hlouposti.    

Učitel, který šel s nimi, tu tam všechny pobídl k rychlejšímu tempu, pochopitelně že bez úspěchu, ale jinak je sledoval spíše nenápadně, aby nevyvolal nějaké nevhodné reakce – výbuchy smíchu, pubertální tanečky či oči obrácené v sloup. Znáte to.

Václav Žmolík, moderátor a publicista

Foto: Pixabay 

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test