český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Tento způsob léta…

Na známou Vančurovu větu myslím v okamžiku, kdy sedím u  stolu. Na jedné straně mě ještě pálí od slunce spálené rameno z dovolené u vody, ale na nohou mám boty promočené přívalovým deštěm, který mě před chvílí chytil na ulici cestou domů. Lítá to poslední týdny od jednoho extrému k druhému, nejenom v počasí, ale i v jiných ohledech.

Také máte letošní zvláštní léto takové vančurovsky rozmarné? Čím déle o tom uvažuju, tím víc mi vlastně přijde zajímavé a přínosné, že jsme letos – i kvůli obtížnému cestování do zahraničí – trochu vypadli z klasického dovolenkového stereotypu.

V čísle 33 se vydáváme po některých zajímavých duchovních památkách našich českých luhů a hájů, a tím si vlastně připomínáme jednu důležitou zkušenost – mnohdy přehlížíme to, co máme blízko a po ruce. Sám jsem si to nejvíc uvědomil, když jsem se po mnoha letech v cizině vrátil zpět do Prahy, kde jsem předtím vyrůstal. Jak jsem tím městem procházel po delším čase a vlastně nově, díval jsem se na něj čerstvýma očima a najednou jsem žasl, kolika zajímavých a krásných detailů si všímám. A  přitom to bylo na místech, kterými jsem kdysi procházel skoro každý den, ale ani mě nenapadlo zvednout zrak.

Stejně tak v naší zemi – máme tu veliké množství mimořádně krásných míst, ať už jsou to poutní místa jako Maková hora, nebo třeba i přírodní krásy krajiny. Zkuste to také a zamyslete se nad tím. Je kolem vašeho bydliště nějaké zajímavé místo, které třeba není tak dobře známé a zasloužilo by si pozornost, ať už jako letní výletní cíl, nebo i při jiné příležitosti? Můžete nám napsat nějaké podněty, budeme za to v redakci rádi. Ono to letošní vančurovské léto se velmi dobře hodí k tomu, pustit se do věcí, do kterých se člověk dosud nikdy nepouštěl. A to může být velmi zajímavé a v mnoha ohledech přínosné pro všechny. Takže to třeba skončí tím, že tento způsob léta bude nakonec poněkud šťastným.

ThDr. Petr Jan Vinš, redaktor

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test