český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Naše měsíce

Když si občas zalistuji v kalendáři, říkám si, jak máme krásná jména měsíců. A vůbec, myslím si, že celý koloběh roku bereme nejvíc právě podle nich. Víc, než třeba podle dnů nebo týdnů. Vždyť spíš řekneme: už je tady duben, ten březen tak utekl. Než abychom si povzdychli, to uteklo těch jedenatřicet dnů. Prostě měsíce jsou pro nás důležité. A ta jména: leden, květen nebo listopad. Je dobře, že jsme si ony názvy ponechali. Každý z nich něco říká.

Představte si, jak by to vypadalo v pohádce O dvanácti měsíčkách. Vedle Septembra by seděl Oktobr a vedle něho Novembr nebo jak by se v češtině říkalo a psalo.

My Češi nejsme jediní, kteří si ponechali své původní názvy měsíců. Třeba polsky se některé jejich měsíce jmenují podobně jako naše. Jen duben je květen (kwiecień) a v květnu mají máj. Chorvatská jména měsíců prozrazují společný slovanský původ. Ale pozor v létě u moře, neboť červenec je u Chorvatů srpanj. Na podzim pak říjen je listopad a našemu listopadu říkají studeni, docela výstižné, ne?

Nejde však jenom o názvy. Také se mi líbí, že měsíce jsou různě dlouhé. A zdá se mi roztomilé, když zjistím, že i mnohý dospělý hned neví, kolik dnů má ten či onen. Přitom jsou na to různé pomůcky. Jako dětem nám říkali, že máme dát obě ruce vedle sebe. Malíček levé ruky označuje první měsíc, leden. Mezera mezi prsty je únor, pak prsteníček představuje březen a mezera duben. Dál to vychází tak, že dva ukazováčky vedle sebe znamenají červenec a srpen, oba měsíce dlouhé. Což je dobře, jako školáci jsme si libovali. Každý den prázdnin je dobrý!

Anebo nejkratší měsíc, únor. Zlobí nás asi nejvíc, protože jednou za čtyři roky je přestupný rok, a to má únor devětadvacet dnů. Vzpomínám si, jak jsem se kdysi v tanečních seznámil s  dívkou právě 29. února. Smáli jsme se, že výročí seznámení budeme slavit jenom jednou za čtyři roky. Jenže neuplynuly ani čtyři měsíce a ona už chodila s jiným. S ním to mohla slavit každoročně, jen do dneška nevím, kolikrát se jim to podařilo. Ani to vědět nechci, protože já mám výročí se svou ženou v dubnu, a letos už devětatřicáté.

Miroslav Dittrich, člen Rady Českého rozhlasu

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test