český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

O odhalování skrytých věcí

„Nic není skrytého, co jednou nebude zjeveno, a nic utajeného, co by se nepoznalo a nevyšlo najevo,“ píše se v Bibli. A já si na tato moudrá slova, která jsem shodou okolností nedávno četl, vzpomněl, když jsem v pondělí vyrazil do města po dlouhé době také „odhalený“. Dlouho jsme totiž byli všichni tak trochu skryti – ne-li ve svých domovech, tak za rouškami, brýlemi, někdy také možná za vlastními obavami.

Snad už je ta nejhorší část za námi, ale jedna poučná zkušenost nám asi zůstane a k té dobře pasuje ten Lukášův evangelní text. Myslím si totiž, že jak jsme se museli všichni tak trochu zahalit, tak jsme tím ze sebe také mnoho odhalili. Když s někým rozprávím, nevidím mu do tváře, nevím, zda se na mě usmívá upřímně nebo falešně a vlastně mě to netrápí. Vnímám ho jen podle toho, co skutečně říká. V tom se mi odhaluje a já jemu. A myslím si, že tohle nám může zůstat i poté, co odložíme roušky, masky a respirátory. Nesklouznout k našim stereotypům, které už předem hodnotí výrok podle toho, kdo ho pronáší, zapomenout pro jednou na všechny nálepky, které normálně ve svém životě užíváme a s kterými se setkáváme. Soustředit se, co druhý říká a jen na to co říká.

Tuto neděli se v křesťanských chrámech všude na světě slavily Letnice, svátek seslání Ducha svatého. Je to třetí nejvýznamnější křesťanský svátek po Velikonocích a Vánocích, mimo křesťanské kruhy ale téměř neznámý, snad proto, že se na něj neváže tolik lidových zvyklostí. O Duchu svatém se ovšem v tradici říká, že dává moudrost a dobrou radu – to je něco, co můžeme dobře potřebovat všichni.

Když se teď pomalu všechno vrací do zavedených kolejí, byť třeba se změnami – jako konečně i u nás v Naší rodině – zkusme se ohlédnout zpět a zamyslet se, jestli nám ta zvláštní doba něco dala. Jestli nám odhalila něco, co by nám jinak zůstalo skrytého – o nás samotných nebo i o našich bližních. Možná to bude překvapivé zjištění.

ThDr. Petr Jan Vinš, redaktor

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test