český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Od pípy na pole

Spoustu věcí postavila pandemie tak trošku „na hlavu“. V divadle místo hraní šili roušky, vysokoškoláci dodávali nemocnicím ochranné štíty z 3D tiskáren, likérky neexpedovaly kořalku ale dezinfekční prostředky. Mnozí z nás místo v kanceláři pracovali doma u kuchyňského stolu. V tom krizovém zmatku jsme se ani nedivili, že spousta fabrik změnila svůj sortiment a vyráběla místo klik ke dveřím respirátory a místo vysavačů dýchací přístroje. Během těch pár týdnů jsme si zvykli, že řada věcí je prostě jinak. A ani nás to nepřekvapovalo.

Jedna pracovní změna mě ale upoutala. Týkala se hospodských. Z televize, rádia i novin na nás vykukovaly zprávy, jak po desítkách jejich provozovny krachují a nepomůžou jim ani vládní programy Covid 2, Pětadvacítka či jak se všechny jmenovaly. Mezi tím vším najednou vyskočila informace, že výčepní jeli na chmelovou brigádu. Dokonce žádní obyčejní výčepní, ale ti nejlepší jaké v Česku máme. Aby si vydělali a  také aby poznali, jak těžká práce je spojená s pěstováním jedné ze základních surovin výroby piva, které je normálně živí.

Pěstitelé chmele potřebují na jaře velké množství brigádníků na zapichování chmelovodičů k jednotlivým rostlinám. Na tyto práce obvykle najímají brigádníky ze zahraničí. Vlivem nouzového stavu je letos sháněli v Česku. Protože výčepní jsou chlapi, kteří se práce nebojí a navíc měli nucené volno, sedmnáct mistrů svého řemesla se přihlásilo. „Hospody jsou pořád zavřené, chybí mi štamgasti i kolegové. Když se objevila možnost vyjet společně s dalšími výčepními na chmel, neváhal jsem a brigádu jsem hned vzal,“ vysvětlil ten krok jeden z nich. Pro chmelnici se prý rozhodli proto, že zůstanou stále u piva a že chmel je koření piva a jsou rádi, že mohou napomoci tomu, aby toho koření bylo i letos dost a měli na podzim co čepovat štamgastům.

Velké díky za to, pánové. Nejen vám, úplně všem, kteří se při pandemii postavili zrovna k  té práci, která byla zapotřebí.

PhDr. Alois Žižka, redaktor

Foto: Plzeňský Prazdroj

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test