český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Editorial Jitky Neureuterové

Aspoň jsem to zkusil, říká ve slavném snímku Miloše Formana postava Randla McMurphyho, kterou fenomenálně zahrál tehdy mladý americký herec Jack Nicholson ve chvíli, kdy se mu nepodaří uzvednout těžké břemeno a kolegové z psychiatrického oddělení se mu chtějí smát.

Nedávno film Přelet nad kukaččím hnízdem reprízovali a já si znovu uvědomila, jak moudrá je to věta, jíž bychom se měli v životě držet.

Zajímavé je, že repríza běžela v ten samý den, kdy získala Ester Ledecká zlatou olympijskou medaili v superobřím slalomu žen. Stalo se to v disciplíně, která není její hlavní a zatím v ní nemá tolik zkušeností jako ve snowboardingu. Prostě to zkusila a svět pouze nevěřícně zíral, jak si dvaadvacetiletá blondýnka dojíždí pro výhru. Nejen svět. I samotná sportovkyně. Pro mě je její nevěřícný pohled na výsledkovou tabuli v cíli  nejhezčím ze záběrů z letošních olympijských her. Ester soutěž vnímala jako možnost získat cenné zkušenosti, které v budoucnu zužitkuje, postavila se na svah a stála „na bedně“.

Samozřejmě mluvím pouze o zkouškách, ke kterým máme alespoň trochu lidsky nebo pracovně blízko. Pokud jsme se tvrdě připravovali a v tréninku nešvindlovali, měl by se dobrý výsledek dostavit. A pokud se to nepodaří, nesmí nás nic odradit od dalších pokusů. Jen nejspíše třeba maličko víc zabrat a příště bude lépe.

V aktuálním čísle přinášíme na několika stranách příběhy lidí, kteří by jistě předešlá slova potvrdili svou vlastní zkušeností. Nevzdali se a přes prvotní obavu z možného neúspěchu dosáhli ve svém oboru na mety nejvyšší. Můžeme si přečíst portrét českého divadelního a filmového herce Svatopluka Beneše a rovněž se představuje v rozhovoru atletka Ludmila Formanová. Prozrazuje, jaké byly její atletické začátky i vítězství, ale hovoří též o období, kdy se rozhodovala ukončit kariéru.

Mgr. Jitka Neureuterová, tajemnice redakce

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test