český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Pyrrhovo vítězství

Stala se mi taková věc. Na doporučení jsem si koupila knížku, debut českého autora, který vydalo jedno z nejstarších nakladatelství v naší zemi. Byla jsem za knižní tip, který se tvářil zajímavě, ráda. Baví mě totiž objevovat díla méně známých autorů. Když zjistím, že jejich knížky stojí za to, obratem je doporučuju dál. Často jsem totiž i já tou, za kterou si druzí chodí pro radu, co si mají přečíst nebo jakou knihu mají koupit jako dárek.

Nadšení z nové knihy mi vydrželo přesně patnáct minut – tak dlouho trvalo, než jsem přečetla první dvě kapitoly, a uvědomila si, že mi nakladatelství prodalo román ve stavu nečtené první verze rukopisu. Držela jsem v ruce text plný překlepů a pravopisných i stylistických chyb. Kde mělo být mě, bylo mně, místo „ze zásuvky“ se telefon vyndával „se zásuvky“, do toho překlepy jako „prskaskance“ barvy a podobně. Chybějící čárky byly v porovnání s dalšími prohřešky proti českému jazyku i zásadám redakční práce vlastně jen zanedbatelná maličkost.

Ve čtení odbytého textu se mi z pochopitelných důvodů nechtělo pokračovat. Vlastně mi vadilo, že si někdo dovolil nám, čtenářům, takovou nekvalitu prodat. Nechat v románu spoustu chyb není o tom, že se někdo jednou špatně vyspal nebo zrovna neměl svůj den. Znamená to, že se během několika měsíců, kdy kniha vznikala, na svou práci vykašlalo hned několik osob – korektor, redaktor a možná i sám autor, který měl prostě text číst tolikrát, kolikrát bylo potřeba.

Poprvé v životě jsem se tak odhodlala v nakladatelství knihu reklamovat. Podle dTestu je totiž taková reklamace možná: „Faktické a gramatické chyby představují vadné plnění. Chybovost ovšem musí překračovat určitou rozumnou míru únosnosti…“

Reakce odpovědné redaktorky byla rychlá a vstřícná, jako kompenzaci mi korektně nabídla jakoukoli jinou knihu z e-shopu. Asi bych mohla mít radost, ale nemám. Je to vlastně takové smutné Pyrrhovo vítězství.

MgA. Monika Valentová, redaktorka a webmaster

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test