český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Lesní koncert

Máme za sebou měsíc a půl podivného stavu, který zavinil covid-19. Dobře to s námi sehrál. Zpomalil, co se dalo, učí žít lidi pospolu a omezuje jejich pohyb. Najednou nemusíme všude být, všechno mít a něco si dokazovat. Na ústa jsme si nasadili roušky.
Sluníčko se na nás směje a my dýcháme přes ústenku. Když však vyrazíme do polí a hájů a jsme sami nebo se svými blízkými, můžeme ústa a nos uvolnit – a to je něco. Omamná síla čistého povětří, stromy, kvítka, vše voní o sto šest. Kdy jsme si naposledy uvědomili ono opojné víření kolem sebe. Nevím, jak vy, ale já se teď v lese cítím jako v pohádce. Dřív jsem to podobně nevnímala a vše přijímala bez poděkování. Dneska děkuju.
Když jsme byli s mužem o víkendu na procházce po brdských vršcích a nadšeně sledovali, kolik odstínů zeleně po týdnu přibylo, měli jsme zároveň pocit, že něco chybí. Trochu nás to zarazilo, než jsme přišli na to, že oblohu nekřižují velká ocelová monstra, která přepravují lidi i tovar z jihu na sever a z východu na západ. Letadla zmizela. Malá, velká, motorová i bez motoru. Nikde nic. Taky nám nad hlavami nekroužila rogala a nemíhaly se drony.
Zato pár orlů odhodlaně hlídal svůj revír a mocně vykřikoval, kdo že je tam pánem. Jiřičky honily mouchy a kosi hrdě pěli z plna hrdla. Byla to muzika odpolední, akorát tak k posezení na padlém stromu. Kousek od nás hrdě prošel srnec, bažant s družkou pospíchali na pole a po kmeni šplhala černá veverka. Idylka. Pak se ozvalo ťukání. Ne, to jsme nebyli my, neklepali jsme, aby nás les přijal, to on dělá bez klepání. Jen strakapoud kousek od nás léčil nemocný smrk. Za chvíli se rozezněl přímo koncert. Těch nemocných stromů je hodně, a tak ptáci bubnovali ze všech sil.
Bylo by dobré tu idylu moc nezkazit, až zase rozjedeme náš člověčí sprint. Ale teď se radujme, příroda neusnula na věky, a ještě nám, zlobivým dětem, pomůže.

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test