český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Šetříme k infarktu

Slovo „šetřit“ je v naší době frekventované. Stačí otevřít denní tisk, pustit televizor nebo se ponořit mezi internetové řádky, odevšad na nás doléhá varovný hlas boha úspornosti, nabádající k šetření vodou a energiemi, k ohleduplnosti vůči klimatu, deštným pralesům, třetímu světu, druhému světu a dozajista i prvnímu světu přeplněnému ohroženými druhy, tajícími ledovci a kontaminovanými potravinami – o prostém lidském zdraví ani nemluvě.

A tak třídíme odpad, ačkoli kontejnery jsou beznadějně přeplněné. Chodíme pěšky do práce, ačkoli na přehuštěných křižovatkách sotva popadáme dech. Sbíráme odpadky v lese, ačkoli riskujeme, že se do nás zakousne infikované klíště. Posíláme peníze bůhvíkam, ačkoli nemáme tušení, zdali dopadnou na úrodnou půdu. Nutíme staré rodiče jezdit městskou hromadnou dopravou, ačkoli jejich zdravotní stav si žádá ohledy. Nepoužíváme deodoranty a spreje, ačkoli páchneme a vypadáme jako zmoklé slepice, pročež naši nadřízení začínají vážně uvažovat o tom, že na naše místo raději přijmou někoho více reprezentativního. Ale to všechno zdá se nestačí, ledovce tají dál a apelovat na vlády světových mocností musí už i malé děti. Nezbývá než přikročit k radikálním opatřením.

Také paní L. S. z Holešovic nedávno přispěla svou troškou do mlýna. Vypozorovala, že každý den ze sprchy po jejím spuštění na krátký čas prýští studená voda a odtéká nazdařbůh pryč, než začne konečně tryskat požadovaná teplá. Jaká marnost! Jaký šlendrián! A tak prozíravě přistavěla do koupelny kýbl, do kterého všichni členové domácnosti musejí zdánlivě nepotřebnou studenou vodu odchytávat. Jakmile je nádoba naplněna, zamíří na toaletu, kde už netřeba splachovat, jaká úspora! Jediný, kdo se opovážil něco namítnout, byl manžel, ale paní L. S. byla neoblomná. Netušila, chudák, že jejímu muži už mnoho sil nezbývá. Po měsíci usilovného přenášení těžkého kýble z koupelny na toaletu dostal infarkt a po převozu do nemocnice zemřel. Faktem však zůstává, že jako takový už nespotřebuje ani kapku vody navíc.

Magdalena Wagnerová, spisovatelka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test