český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Na zimní depresi mám dvě rady

Únor prý patří mezi nejdepresivnější měsíce roku. Přišli s tím psychologové. Zima už je dlouhá, chybí nám dostatek světla, a to vše ještě s chmurným počasím má vliv nejen na lidský metabolismus, ale odráží se také na psychice. Řada lidí podle odborníků během dlouhé zimy trpí depresemi, vrcholí u nich frustrace z rostoucích povinností v zaměstnání, doléhají na ně dluhy Vánoc a většina se také potýká s nechutí dodržovat svá novoroční předsevzetí, takže i nálada je na bodu mrazu. Nepřidávají tomu ani krátké dny, nedostatek slunečního svitu, nízké teploty a počasí celkově. Během února únava i špatná nálada vrcholí, daří se chřipkám i nachlazením, imunita je oslabená.

Únorové deprese už dostaly anglický název – SAD, tedy Seasonal Affective Disorder. Česky by to mohla být sezonní afektivní porucha. Nejčastěji postihuje dospělé mezi dvacátým až čtyřicátým rokem věku. Projevuje se smutkem, únavou a podrážděním, které doprovází snížená schopnost se soustředit. Když už to má i název, specialisté určitě vědí, jak to léčit. Doporučují vitamin D – jak jinak – nejlépe v kapkách. A až někde na konci je uvedeno, že ten vitamin přináší i pobyt na světle, především na sluníčku.

Když jsem to všechno prostudoval, měl jsem dojem, že mě ta ošklivá choroba také dostihla. Dokud jsem nevěděl, že něco takového existuje, žádné potíže jsem neměl. Na mysl mně přišla památná věta z filmových Básníků, že dokud děda nevěděl, jaký má tlak, tak byl dočista zdravý…

Dovolte mi naši domácí radu na zimní depresi: Chodit hodně ven, radovat se z maličkostí, dopřát si příjemnou koupel a občas si zacvičit. Ne huntovat tělo, ale udělat si ze sportování nebo třeba jen z obyčejné procházky po lese relax. A je jedno, kolik je vám let. Funguje to na děti, na produktivní věk i na ty už dost pamatující.

Jo, a kdyby snad ani to hýbání se či procházení nepomohly, mám ještě druhou radu. Dostal jsem ji jednou v Českém ráji a nikdy ji nezapomenu. Na depresi funguje bezvadně: káva a dort, nejlepší je sport!

PhDr. Alois Žižka, redaktor

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test