český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Češi na Světové výstavě

Je leden. To je měsíc, během kterého přemýšlíme, jaký bude právě začínající rok. Přejeme si samozřejmě jen to dobré, i když nikdo neví, jak všechno bude. Ale přece jenom něco se dá dopředu odhadnout. Třeba to, že bychom se, my Češi, mohli letos pěkně blýsknout. Velká šance k tomu bude na Všeobecné světové výstavě Expo 2020 v Dubaji ve Spojených arabských emirátech.

Ano, poprvé v arabské zemi se bude konat výstava, která se pořádá už od poloviny devatenáctého století. Obvykle trvá celého půl roku. A má takový neoficiální podtitul „výstava průmyslu a kultury“. Jistě si v té souvislosti vzpomeneme na slavnou výstavu Expo 1958 v Bruselu. Tam jsme udivili svět v obou uvedených oblastech. Představili jsme tehdy své první tranzistorové rádio Tesla T58, kterému se přezdívalo „kabelka“. A současně jsme udivili projektem Laterny magiky. Navíc celý československý pavilon získal cenu Zlatá hvězda.

Letošní Všeobecná světová výstava Expo začne přesně za osm měsíců, dvacátého října. A potrvá do dubna 2021. Česká republika tam bude vystavovat jedinečný vynález, který ocení zejména státy, které se potýkají s nedostatkem vody. O co vlastně jde?

Vědci z Českého vysokého učení technického přišli s nápadem získávat vodu ze vzduchu. A přístroj zvaný anglicky S.A.W.E.R. to opravdu dokázal. Nejprve v laboratorních podmínkách, a potom i v praxi. Češi předvedli přístroj přímo v poušti právě ve Spojených arabských emirátech. Denně dokáže získat ze vzduchu sto litrů vody! A přitom energii mu dává Slunce, pomocí solárních panelů. Ti, kteří u toho byli, to popisují skoro jako zázrak. Vidět vytékat vodu z kontejneru, který není napojen na žádný vodovod, studnu či vrt.

A ještě něčím se chtějí naši zástupci na Expu předvést. Systémem kultivace pouště. Jak příslovečné právě ve Spojených arabských emirátech. Autory projektu jsou vědci z Botanického ústavu Akademie věd České republiky. Pomocí mikrořas umí pokrýt písečné duny zelení a udržet ji tam. To je další zázrak. Musím říct, že pro mě je vždycky příjemné číst o věcech, na které můžeme být hrdí.   

Miroslav Dittrich, místopředseda rady Českého rozhlasu 

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test