český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Člověče, nezlob se, já to vidím jinak

Tak máme za sebou červen, což vůbec není špatný měsíc. Měl sice jenom třicet dní, ale to nevadilo, klidně jich mohl mít i méně, protože tím dříve by nastal červenec, a přece nastávají prázdniny! Takhle jsem vnímal šestý měsíc v roce jako školák a myslím, že jsem nebyl jediný.

S celkem milým překvapením však pozoruji, že stejně vnímám červen i dnes, kdy už dávno do žádné školy nechodím. Asi tedy v člověku něco z dětství zůstává, což je milé zjištění. Na své dětství by neměl nikdo zapomenout a neměl by se spokojit jen s pouhou vzpomínkou na něj, byť by byla sebehezčí.

A co by tedy měl? Měl by být stále dítětem, samozřejmě v dobrém slova smyslu. A má velkou příležitost právě v tomto ročním období. Třeba si i hrát, číst, vyjít ven na malou procházku či za někým na návštěvu, to přece není nic těžkého a složitého. To dokáže každý, i osmdesátiletý člověk. Pokud by to nedokázal třeba kvůli bolavým nohám, pak si to vynahradí tím, že pozve druhé na návštěvu k němu.

Zkrátka a dobře, prázdniny a léto jsou pro všechny. Nikde není napsáno: Do tohoto času je povolen vstup pouze mladším osmnácti let! Vzpomněl jsem si na jednu starší písničku (ostatní věci zapomínám) o dětství. Jmenovala se „Léta prázdnin“ a zpíval ji Karel Gott. Je sice hezká, ale bylo mi poněkud smutno, když v ní náš známý zpěvák zpíval:

Tak sbohem brácho, musím jít,

vždyť malí můžeme jen chvíli být

a pak už končí léta her,

končí všem a to je fér,

tak to chápej, tak to ber.

Ne, nesouhlasím, já to rozhodně neberu! Léta her nekončí, ba naopak, opětovně nastávají, a to už teď v červnu a pak o prázdninách, a bylo by nefér, kdyby končila.

Pokud by vám někdo tvrdil, že to tak není, řekněte mu: „Člověče, nezlob se, já to vidím jinak,“ a pozvěte ho na výlet nebo si s ním něco zahrajte. Třeba právě „Člověče…“

 

Jiří Barhoň, kněz

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test