český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Knihy v kleci

Ač jsme o Světě knihy psali v čísle 22, vrtá mi od dnů jeho konání v hlavě jedna záležitost, kterou jsem tam viděla. Nevím proč, ale staly se, snad už dokonce obvyklou, výzdobou této akce staré výtisky vyskládané ve vysokých drátěných sloupech. Jakési knihy v kleci. Přivádějí návštěvníky k Průmyslovému paláci. Jednotlivé publikace jsou drátem lapené a neuctivě pomuchlané, jen některé mají výsadní místo na vlasci a poletují v kleci. Všechny dohromady se cítí nedůstojně, zahanbeně.

Když jsem tuto „výzdobu“ uviděla vloni poprvé, bylo mi smutno. Myslím si, že staré knihy do koše z drátu nepatří. Navíc sloupy stojí pod širým nebem a tak knihy musí čelit různorodému počasí. Smutně čekají na konečný ortel, kdy budou odvezeny do stoupy. Tohle vystoupení je jejich poslední.

Je pravdou, že čtivo dneska vidíme všude – v knihobudkách, krabicích a regálech na nádraží, v čekárnách lékařů, dokonce i na koupalištích, ale ani jednou není odsouzeno dopředu ke zničení. V uvedených případech je čteno. Má šanci, že si na jeho příběhu někdo „pochutná“. Bohužel knihy v kleci, byť některé na vlascích se vznášející, už byly dočteny jednou provždy. Proto je mi z toho smutno. Zdá se mi ostudné, že slova autora, který je psal s nadšením, láskou, citem, už nebudou ke čtení. Jistě mi mohou aranžéři namítnout, že už je nikdo ani nechtěl, že byly osahané, zničené, nekompletní… Přesto si takový konec nezaslouží. Srdce vášnivé čtenářky, nakladatelky pláče – a nejsem sama. Bylo mnoho těch, kteří drátěné sloupy zdaleka obcházeli.

Mám ráda knížky, ctím je, stejně jako jejich autory. Vím, co to dá práce, sepsat příběh, jak těžké je poskládat jednotlivé pasáže v celek. Proto věřím, že romány, o nichž píšeme v rubrice Čtení, se do klecí nedostanou. Že přinesou spoustu radosti. Proto vám je předkládáme, proto o ně soutěžíme týden co týden. Ani v aktuálním čísle jsme nekonali jinak.

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test