český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Nemyslet jen na sebe

Nebyla jsem úplný příznivec kávy. Nechutnala mi a většinou mi její pití přivodilo nepříjemné zdravotní obtíže. Proto jsem se jí vyhýbala. Dokud nepřišla jistá chvíle, kdy jsem navštívila menší kavárničku v samém centru Prahy. Od té doby tak činím celkem pravidelně, protože to není ledajaká kavárna.

I když se pohybuju v prostředí, kde je více brána v potaz kvalita než kvantita a bere se větší ohled na vztahy a duchovní přesah, než finanční zisk, vždycky mě překvapí a potěší, když potkám mimo svůj okruh nové přátele, kteří to mají nastavené obdobně. Nenechte se mýlit, všichni musíme plnit rozpočty, ale přece jen víme, že je něco důležitějšího, než vztah má dáti – dal.

Proto jsem měla velkou radost, když jsem poznala majitele kavárny, kteří jsou v dobrém smyslu slova obyčejní lidé, mají rádi svou práci a dělají ji na výbornou – říci jen dobře by znamenalo, že je jejich práce průměrná, což opravdu není! Vedle toho, nebo spíš souběžně s tím všemožně podporují různě znevýhodněné spoluobčany. A činí tak naprosto samozřejmě, jako součást jich samých. Nenajdeme v tom špetku slavomamu a touhy přiživit se ve světlech reflektorů, což provádějí – často velmi okatě – různé celebrity, kterých je plná televize a noviny, ale když se jich zeptáte, co podporují, často nedokážou smysluplně odpovědět.

Kavárníci z Kavárny Melen na to, aby pomohli, reflektory nepotřebují. Musím se přiznat, že i to je důvod, proč k nim ráda chodím. Vždy mají pro svého zákazníka milý úsměv a dobré slovo. Cítíme, že heslo „my jsme tu pro Vás, ne Vy pro nás“, u nich platí bezezbytku. A také víme, že když utratíme určitý obolus (sumu, nějaké koruny….) zrovna tady, nepořídí si majitelé lepší či větší bazén nebo novou vilu, ale část zisku pošlou na dobročinné účely.

O tom, na jaké, a že to není v jejich charitativní práci vše, si přečteme v rozhovoru s kavárníky Annou Tvrzníkovou Melenovou a Josefem Melenem

Mgr. Jitka Neureuterová, tajemnice redakce

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test