český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Dvě věci najednou

„Chlapi neumí dělat dvě věci najednou,“ řekla Ivana.

„Ale, to je blbost,“ oponuje její muž Petr. „Vezmi si třeba mě u nás v obchodě. Prodávám, doplňuju zboží, píšu faktury, vyřizuju objednávky…“

„No jo, ale děláš to opravdu najednou? Já myslím, že uděláš jednu z těch věcí, pak druhou…“

Přemýšlím, zda jsem schopen dělat více věcí v jednu chvíli… Táta byl přeučený levák. Levou rukou, pro něj přirozenější, namaloval obraz, pravou se pod něj podepsal. No jo, ale dělal to opravdu v jednu chvíli? Spíš ho tou levou domaloval a pak se pravou podepsal. Měl v rukách dva štětce, ale ty zmíněné úkony asi nedělal úplně současně. Já v tuhle chvíli píšu a na konec každého řádku mi počítač vkládá jakousi značku, kterou tam nechci. Nevím, proč to ten přístroj dělá, vadí mi to a snažím se té věci zbavit. Ale dělám to mezi psaním, ne při něm.

Vybavuje se mi obraz ženy, která kojí, stojí u sporáku a míchá polévku. Tohle chlapi opravdu neumí. Nejsou k tomu uzpůsobeni. Ale třeba když hraju na kytaru. Levou rukou mačkám akordy, pravou vybrnkávám… „No jo, ale děláš jednu věc! Hraješ na kytaru,“ řekla by Ivana. A měla by pravdu. Nikdo se nepodivuje nad tím, že při řízení auta současně točíte volantem, řadíte a šlapete na pedály. Prostě řídíte auto.

Takže jinak: Ty činnosti, které byste měli vykonávat paralelně, musí být na sobě nezávislé.

Ach jo! Těch pitomých znaků na konci řádky se asi nezbavím. Vy je nevidíte, ale mě rozčilujou!

Dal jsem si pauzu, oloupal pomeranč a čtu, co jsem doteď napsal. A vida! Konečně dělám dvě věci najednou. A pak že to chlapům nejde! „Pojídáním pomeranče nic nevytváříš,“ řekla by Ivana. „Zásobuji organismus vitaminy a současně u toho rozmýšlím,“ namítl bych. Také u snídaně si čítávám. Takže vlastně současně zásobuji mozek i žaludek! „A vylíváš čaj do postele!“ řekla by moje žena. No jo, ale zkoušeli jste někdy snídat v posteli a s knihou? Doporučuji. Nejlepší začátek dne.

Vybavuje se mi, kolik úžasných myšlenek mi v hlavě vytanulo při sázení cibule, trhání jablek, nebo třeba při řízení auta. To je přece spojení rozličné fyzické a duševní práce! Ano! Chlapi jsou schopni dělat dvě věci najednou!

Jaromír F. Palme, výtvarník a muzikant

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test