český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

O statečném Šemíkovi

Dny, které jsem strávila u babičky, byly vystavěné z rituálů. Každé ráno mi udělala šípkový čaj do hrnečku se žlutým drakem a použitý pytlík schovala na odpoledne. Po snídani jsem se dívala, jak se češe. Byla to tajemná procedura sestávající z postupného tupírování, lakování a stáčení. Bylo na ni zapotřebí sedmnáct pírek, ale žádné z nich nebylo v hotovém účesu vidět. Zázrak! Pak jsme šly nakoupit a já musela nést tašku.

Doma jsem pomáhala s vařením a přesně ve dvanáct hodin za znělky Radiožurnálu jsme usedaly k polévce. Po obědě se četla pohádka. To byl samozřejmě můj nejoblíbenější rituál. Nejraději jsem si nechala předčítat ze Starých pověstí českých. Křeslo, ve kterém babička sedávala, mělo potah z šedivých dlouhých chlupů. Hladila jsem je jako koňskou hřívu a poslouchala O statečném Šemíkovi, Daliborovi a kněžně Libuši. Věděla jsem, že to nejsou jen obyčejné pohádky. Byla to historie našeho národa. Příběhy lidí, kteří nebojovali jen za sebe, ale za pravdu, spravedlnost a za nás za všechny.

Když jsem pak jela s rodiči na výlet do Prahy, museli jsme k soše Bruncvíka i na Vyšehrad. Tato místa pro mě byla důkazem, že všechno, o čem mi babička četla, je pravda. Když jsem se za studií dostala k článkům o sociální konstrukci národa, často jsem myslela na babiččinu knížku pověstí a říkala si, že svým dětem ničím takovým plést hlavu nebudu.

Ona knížka se však shodou náhod dostala mé dceři do rukou a okamžitě ji zaujala. Ať už z nostalgie či ze zvědavosti, co na ni řekne, jsem se dala do čtení. O statečném Šemíkovi se jí líbilo nejvíc, samozřejmě, stejně jako mně tenkrát. Příští sobotu jsme musely na Vyšehrad podívat se, odkud to ten Šemík skočil.

Vlastenectví už sice dnes není v módě, ale příběhy o odvaze, pravdě a spravedlnosti děti potřebují stejně jako dřív. Rituály přinášejí dětem pocit bezpečí a řádu. Dobré příběhy jim zase dodávají odvahu vypořádat se se vším, co by mohlo tento řád a bezpečí ohrozit. Nic víc nepotřebují.

MSc. Kateřina Vickers, redaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test