český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

V zajetí absurdity

Žijeme ve světě neúnavného pokroku, netušených vědeckých zázraků a fascinujících průniků do oblastí, o nichž jsme ještě včera vůbec nic netušili. Létáme ke vzdáleným planetám, jednou nohou stále stojíme ve virtuálním prostoru, a kdybychom směli, dokázali bychom transplantovat i vlastní hlavu. Odpovědi vědců, výzkumníků, lékařů a špičkových odborníků ze všech oblastí lidské činnosti nám čím dál častěji vyrážejí dech. To všechno je však očekávatelné a předpokladatelné, vždyť přece každé malé dítě ví, že pokrok zastavit nelze. A pokud přičteme závratné tempo přibývajících, stále nových a nových poznatků, leží nám u nohou nějaký dech beroucí objev doslova každou vteřinu.

O to absurdněji působí objevy každodenního života. Když ve specializovaném obchodu se sýry ukážeme prstem na jeden druh zboží s otázkou, co to je, a prostá odpověď prodavačky zní „To je sýr“, viditelně nám vezme vítr z plachet. Také opakované ujišťování zlobného důchodce na poště, pokaždé když se objeví nový příchozí, kde fronta začíná a kde končí, působí poněkud nadbytečně – zejména když se nový příchozí spořádaně postavil na správný konec fronty i bez staříkova upozornění.

Jako vrchol panoptikální reality show naší předimenzované současnosti pak působí vybrané pasáže z učebnice autoškoly, ve kterých se tvrdí se vší vážností, že teploměr je zařízení, které zpravidla informuje o teplotě ovzduší. Co naplat, jedinec ztracený v chaosu svého spletitého novodobého bytí se patrně musí naučit nazpaměť, že účastník provozu na pozemních komunikacích je každý, kdo se přímým způsobem účastní provozu na pozemních komunikacích. Také informace o tom, že dálnice je pozemní komunikace označená dopravní značkou Dálnice, se může v určitém světle jevit jako nanejvýš potřebná, nemluvě o ujištění, že organizovaný útvar chodců nesmí jít na mostě jednotným krokem. A tak otázka, která by nás měla pravděpodobně trápit, se netýká možnosti obživy nebo zdravotního stavu, ale způsobu, jakým na mostě kráčí člověk za mnou, na kterého ale nevidím.

Magdalena Wagnerová, spisovatelka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test