český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Knižní determinismus

Kdybych se měla přihlásit k nějakému filozofickému směru, jednoznačně bych volila racionalismus. Když lidé jednají racionálně a věci mají svou logiku, cítím se tak nějak jistěji. Mám prostě ráda, když rozum hraje první housle. Můj racionalismus se projevuje tím, že věřím spíš v nic než v něco. I když… možná to zase tak úplné nic není.

To, v co věřím, bych s trochou nadsázky mohla pojmenovat jako knižní determinismus. Neustále mám rozečtenou nějakou knihu a často mám pocit, že načasování, s jakým ke mně ten který titul přichází, jednoduše není náhoda. Mluvím hlavně o beletrii, ne o knihách osobního rozvoje nebo motivačních příručkách. Uvědomuju si to nejčastěji v situacích, kdy se v mém životě děje něco nestandardního. Velmi často se pak přistihnu u toho, že se v knize, kterou čtu, „náhodou“ objeví odstavec nebo věta, kterou právě potřebuju slyšet.

Může jít o úryvek z rozhovoru dvou postav, vnitřní monolog knižního hrdiny nebo popis konkrétní situace, nápadně podobné té mojí. Stejně tak se ale může jednat o naprostou banalitu. Pár slov, kterým bych za jiných okolností nepřikládala žádnou váhu, ale dnes jsem přesvědčená, že snad autor napsal celý příběh jen kvůli nim a vesmír mi je ve spojení s PPL urgentně dopravil na noční stolek. Nebo taky ne. Jsou to vlastně taková zašifrovaná sdělení a dost možná nejen pro mě.

Jsem přesvědčená, že na každého čeká v knize, kterou právě čte, nějaký vzkaz. V případě tištěné knihy černý na bílém, v případě e-knihy černý na integrované LED diodě. Obyčejně přijde sám, aniž bychom se nadřeli s hledáním. My, Češi starší patnácti let, prý průměrně denně věnujeme čtení třicet jednu minutu, podle statistického vzorku tak máme každý den přibližně půlhodinu na to najít bezděčně odpovědi na otázky, které se nám honí hlavou.

Březen jako měsíc zaslíbený knihám tak nabízí ideální příležitost otestovat, zda to funguje.

MgA. Monika Valentová, redaktorka a webmaster

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test