český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Kolovrátek nebo mlýn?

Díky kolegyni jsem se před nedávnem dozvěděla, že v týdeníku pracuju už pět let. Pěkně to uteklo, přitom mám pocit, že jsem přišla do redakce předevčírem. Ale stejné pocity mívá každý z nás. Život je velký koloběh.

Odmala se osud odvíjí v kruhu a točí se jako kolovrátek. Podle ročních období je pořád se nač těšit. Zprvu si to jako děti neuvědomujeme, vlastně jenom máme radost, že nasněžilo a může se sáňkovat, že roztálo a může se skákat v blátě, že vyschlo a může se k vodě, že zapršelo a může se na houby. Malý capart poskakuje mezi ročními dobami a věří těm velkým, že to takhle půjde stále stejně dál.

Pak přijdou školní povinnosti. To už se plní úkoly a brzo se vstává. Kdo tohle nezvládne, dobře se nenaučí pravidlům, nemá posléze šanci. Bez pracovní morálky, jejíž základ se vytváří už na školách, je to svízel. Alespoň pro někoho. Ale stále život běží jako kolovrátek, klapající a vytvářející jednu nitku za druhou, ze které se tká plátno osudu.

Když protančíme školami, někdo jen základní, další středními, udatní i vysokými, zapojíme se do pracovního procesu. A tady se z kolovrátku stane mlýn. Semele, co má v dosahu, občas místo mouky i cosi poláme. Nejhůře je, když kolo neúprosně točí a na ubohého jedince nebere ohled. Nelze se nechat semlít, nekoukat doleva doprava, občas je potřeba kolo zastavit a pořádně je promazat, aby mohlo pokračovat dál. Tu a tam je třeba se nadechnout. Pokud člověk nezastaví a nenarovná se, hrbí se před potížemi, brzy se smekne a už se nic netočí. Absolutní vyčerpání však není cílem.

Pět let, krásných, plných zážitků, setkání a hezkých čtenářských dopisů. Sem tam se něco nepovedlo, ale kdo nic nedělá, nic nezkazí. Mnohé se brzy napravilo, a to je dobře. Hlavní je, že pořád klapeme jako kolovrátek, celá redakce, ještě jsme se nesemleli a ani to nehodláme dopustit. Tak ať nám to společně klape, nemyslíte?

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test