český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Vykročit do neznáma

Znáte ten pocit, když musíte najednou vykročit do neznáma? Leží před vámi něco, co jste dosud nedělali, životní změna, nová práce nebo nové povinnosti a vás svírá obava. Trochu jako parašutista ve dveřích letadla, který má poprvé vykročit do hloubky pod sebou. V hlavě ví, že je všechno správně připraveno, že by všechno mělo jít podle plánu, ale přesto mu srdce tepe jako o závod. Jak asi tepalo pánům Hanzelkovi a Zikmundovi, které si připomínáme v čísle 8, když z těsně poválečného Československa vyráželi na svou první několikaletou pouť po divokých, někdy nebezpečných, jindy nepřátelských krajích Afriky a Jižní Ameriky? Jistě také pociťovali neklid. Oni se ale – stejně jako ten náš pomyslný parašutista – odhodlali onen krok udělat. A my si jich proto dnes vážíme a připomínáme si je.

Dnešní doba přináší mnoho nového. Svět se stal jednou velkou vesnicí, během několika málo minut slyšíme a vidíme zprávy z druhé strany zeměkoule, v jedné ulici si můžeme často dát po sobě vietnamské rolky, turecký kebap i americký hamburger. A co teprve technologie! Vždyť mnohdy s překotným vývojem techniky nedokáží držet krok ani příslušníci nejmladší generace, tak co teprve ti, pro které ještě nedávno byl počítač, e-mail a mobilní telefon zvláštní a možná trochu podezřelá novinka.

Bylo by snadné nechat se vším tím novým a nezvyklým, co dnešní doba a společnost přináší, převálcovat. Ale ruku na srdce – nestačil by někdy možná jenom ten jeden malý krok do neznáma, z naší komfortní zóny, ochota, otevřít se novým věcem? Někdy mi dělá starosti, když vidím, jak se teskní po „starých dobrých“ časech, jako by snad tahle nostalgie měla být hrází proti všemu novému, které nám přináší obavy. Kdyby takhle smýšleli pánové Hanzelka a Zikmund, asi by nikdy nikam nevyjeli. A náš parašutista by zůstal na palubě letadla, ve zdánlivém bezpečí, ale nikdy by nepoznal tu radost mezi oblaky. A to by byla škoda. 

ThDr. Petr Jan Vinš, redaktor

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test