český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: JUDr. František Talián - "Fortuna"

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Praha jinýma očima

Tentokrát bych vám rád vyprávěl, jak nás navštívila na sklonku roku, v čase adventu, rodinná přítelkyně z Rakouska. Přijela si užít předvánoční Prahu. Byly to jen tři dny naplněné procházkami, posezeními doma i v kavárnách a restauracích a samozřejmě i nakupováním dárků. Bylo to pro nás moc zajímavé. Nejen díky ní, je to báječná dáma původem z Norska, vtipná, vzdělaná a zábavná. Ale my si užívali i naši zemi a najednou jsme ji viděli úplně jinýma očima.

My, Češi, jsme zvyklí stále si na něco stěžovat a na ledacos i nadávat. Média jsou plná negativních zpráv, a když se potkají dva našinci, většinou vzájemně láteří. Optimismus se moc nenosí. Nebo se to snad s mladou generací, která poznala svět, už změnilo? Mohu totiž místopřísežně odpřísáhnout, že všechno, co jsme si s naší přítelkyní usmysleli, se povedlo: Obsluha v obchodech byla příjemná, i číšníci v restauracích a kavárnách byli milí, ochotní, mluvili anglicky, jídlo chutnalo báječně. Zejména v restauraci s výhledem na Hradčany, kam jsme ji vzali na zvlášť slavnostní večeři. Tak si naše kamarádka pobyt opravdu užila. Byla nadšená ze všech těch starých domů a kostelů, okouzlil ji Pražský hrad s katedrálou svatého Víta, a protože je zpěvačka, prostě musela vidět Národní divadlo, Rudolfinum a divadlo Stavovské, ve kterém dirigoval její milovaný Mozart. Je totiž ze Salzburgu, kde se Wolfi narodil.

S radostí mohu konstatovat, že procházky s ní pro nás byly zjevením, protože jsme Prahu najednou zažívali docela jinak a viděli ji jakoby novýma očima. Většinou člověk spěchá na schůzku nebo za prací, po všech těch krásných a památných místech šel už mnohokrát a všechno viděl mockrát, proto naši stověžatou moc nevnímá. A my ji najednou sledovali očima naší přítelkyně, a na to, co jsme spatřili, jsme mohli být hrdí. Praha je prostě nádherná a žije se v ní dobře, a to nejen podle statistik o výši výdělků a spotřebě všeho možného. Tak na to nezapomínejme! Přeji vám, aby vás také co nejdříve navštívili nějací přátelé z ciziny…

Václav Žmolík, moderátor a publicista

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

JUDr. František Talián - "Fortuna"

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test