český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Záprtek mezi měsíci

Karel Čapek měl, co se druhého měsíce v roce týká, jasno. On měl pravděpodobně jasno i v jiných záležitostech, ale pokud setrváme v únorovém prostoru, měli bychom si uvědomit, že Čapek přílišným optimismem v tomto smyslu nehýřil. Ostatně stačí otevřít půvabnou knihu Zahradníkův rok, kde se píše, že únor je měsíc bezesporu nebezpečný. V tomto smyslu nelze než s autorem souhlasit. Tenkrát jako dnes.

Současného čtenáře může jen potěšit, že stále existují nějaké jistoty, konstanty stále se opakujícího ročního cyklu, které platily v roce 1929 a platí i dnes – navzdory skutečnosti, že v letošním roce je tomu devadesát let, co Zahradníkův rok vyšel poprvé. Už devět desetiletí si čtenáři mohou číst o tom, že únorový čas disponuje holomrazy, sluncem, vlhkem, suchem i větry, ale že je to především měsíc příliš krátký, ba dokonce nejkratší – takový nějaký záprtek mezi měsíci. Je jaksi nedonošený, přestupný a vůbec nesolidní, od ostatních měsíců se údajně liší svými potměšilými záludy. Je prostě nespolehlivý a každý by se před ním měl mít na pozoru. Stačí, aby zima nebyla příliš tuhá, a všichni společně s váženým panem spisovatelem se mohou přesvědčit na vlastní oči, že únor v prvních ještě nesmělých slunečních paprscích loudí na keřích pupence, ale přitom je schopen tyto pupence v noci spálit.

Čapek se nad únorovou záludností společně se svým univerzálním zahradníkem podivuje: „Čertví proč se o přestupných letech přidává jeden den zrovna tomuto vrtkavému, katarálnímu, poťouchlému měsíčnímu skrčkovi; o přestupný rok by se měl přidat jeden den krásnému měsíci máji, aby jich bylo dvaatřicet, a bylo by to.“ Není to vůbec špatný nápad, krátit časy zlé a nastavovat ty dobré. A pokud tak nelze činit s roční proměnlivostí, počasím a postavením naší planety vůči Slunci, neb to jsou zákonitosti dané, stálo by za pokus učinit totéž alespoň s únorovými zlými nápady a myšlenkami, které by mohly ustoupit a uvolnit prostor těm dobrým. Potom by únor mohl být vlastně docela sympatický měsíc.

Magdalena Wagnerová, spisovatelka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test