český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Zimník není zimák

Nedávno jsem se doslova zamilovala do knihy Hacknutá čeština 2.0, úžasné příručky novotvarů a nových významů slov. Při studiu jednotlivých výrazů a slovních spojení jsem postupně zjistila, nakolik je má mateřština bohatá, jak dokáže být výstižná a mnohoslovná, i pochopila, že se musím neustále zdokonalovat. Opravdu, bez podobných pomocníků, jež jejich editorům a autorům dají hodně práce, by si generace mezi sebou vůbec nerozuměly.

Ovšem zájem musí být na obou stranách. Dokazují to rozhovory vnoučat s prarodiči, kdy jedna strana míní a druhá je vedle jak ta jedle. Právě takové konfrontace nutně potřebujeme a nemusí jít přímo o rodinné příslušníky, jak zjistíte v aktuálním čísle. Není-li tomu tak, mladí poztrácejí slovní zásobu a staří zase schopnost dorozumět se třeba při nákupu. Sama jsem se přesvědčila na vlastní kůži.

Byli jsme s manželem šopovat. Obchody s oděvy hlásaly do všech stran slevy mnohaprocentní, všude se kupily svetry, trika či gatě, na věšácích se vystavovaly haleny, sukně, šaty i saka. A tak jsem bloumala uličkami a hledala zimní kabáty. V té změti to vůbec nebylo jednoduché. Prošli jsme několik obchodů, v jednom z posledních do mě muž šťouchl, abych se optala prodavačky. Tedy jsem učinila dotaz: „Máte zimníky?“ Slečna s vykuleným výrazem prohlásila, že asi nemají, protože ani netuší, co po ní chci.

Odešli jsme a já pochopila, že o generaci mladší prodavačka jistojistě myslela, že asi požaduju zimní stadion, řečený zimák. Udivilo mě, že dnešní mladí neznají zimník. Asi nosí jenom bundy, anoraky, kardigany, ponča, pláště, saka a já nevím, co ještě. Tady na oplátku nevím já, co je co! Jenom zimníky ne. Nakonec jsem si tříčtvrťák na zimu koupila, bez pomoci, v dalším obchůdku. O to víc však pročítám novotvary v již zmíněné příručce. Příště budu připravena a optám se správně, až budu cokoli potřebovat, a nejen v prodejnách s oděvy.

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test