český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: How are you?

Možná jste si také všimli: V poslední době jako by každý mluvil jen o sobě. Třeba někdo se na besedě k mým knihám, při živém vysílání z terénu anebo na nějaké společenské akci, kterou moderuji, ke mně žene, usmívá se a říká: No, to jsem rád, že vás poznávám. Představí se a pak už mluví jen o sobě. Děje se to čím dál častěji. Nejspíš proto, abych nezpychl a nepřipadal si moc zajímavý.

Rozhovory jsou dnes často jen dva monology, které si dva lidé navzájem přeříkávají. Trochu nešikovné to bývá u zubaře či jiného lékaře, anebo u právníka, od kterých jsme čekali, že nás vyslechnou a pomohou. Tak on to nebyl ten zub, který jsem vám vyvrtal? No, to se stává.

Umění naslouchat se nenosí, nepěstuje a věnuje se mu málokdo. Psychologové říkají, že je to tím, že žijeme v individualistické společnosti zaměřené na úspěch. Něco na tom bude. Já si ale myslím, že v tomto směru také hodně selhává škola. Vlastně i společnost jako celek. Nikde se moc nediskutuje. Svůj velký podíl na tom mají takzvané sociální sítě, díky kterým se každý může stát inscenátorem svého života a šiřitelem informací, na které donedávna měla monopol jen média, tisk, rozhlas, televize. Ta referovala jen o těch slavných, zajímavých, výjimečných.

Dnes je důležitý každý, opravdu se kde kdo může stát na těchto sítích pupkem světa a nechat se o tom ujišťovat takzvanými přáteli. Proč by se pak zajímal o druhé, že? Mám kamaráda Honzu, skutečného přítele, ne z internetu. Kamarádíme se už od studií na vysoké škole. Před lety emigroval do Velké Británie, dnes žije napůl tam a napůl ve staré vlasti. Naše přátelství přečkalo ledacos. I několikaletou emigraci. Honza má dva syny a ty od mala učí zajímavou věc. Říká jim: Ptejte se lidí, how are you? Jak se máš či máte? Až pak vyprávěj o sobě.

Přijde vám to jako maličkost? Mně to přijde hodně důležité. A zrovna teď na začátku nového roku bychom se měli ptát všichni jako první a stále dokola: How are you, přátelé? Co takhle si to dát jako opožděné předsevzetí?

Václav Žmolík, moderátor a publicista

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test