český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Milan  Horák

AKTUALITY Z REDAKCE

Vánoční aperitiv

Když jsem byla malá, chodila jsem pro vánoční stromek s otcem. Byla to taková malá rodinná tradice a já jsem směla vybírat, který se mi nejvíc líbí. Před kostelem svatého Josefa na nedalekém náměstí stávala ohrada, ve které na nás čekaly stokrát přebrané smrky nevalné kvality. Bylo obtížné najít exemplář, který by byl přijatelný alespoň ze dvou stran – proto náš stromeček vždycky stával v rohu, který navíc z jedné strany částečně zakrývala knihovna.

Jednou jsme pro stromek vyrazili obzvlášť pozdě, necelých čtyřiadvacet hodit před Štědrým dnem, a v ohradě jsme našli už jen opravdové chudáky. Otec je označil za košťata a vyjádřil se v tom smyslu, že vydat peníze za takové ubožáky může jen ubožák. Prodejce s ním kupodivu souhlasil s tím, že by byly dobré leda tak na větve. Poté se zeptal, jestli vlastníme velkou vázu, a doporučil nám přehodnotit tento nejtradičnější symbol Vánoc. Po chvíli přemlouvání se otec užuž zdál být nalomený, já nikoli. Vánoce bez stromečku pro mě byly nepřijatelné. V tu chvíli jsem si všimla, že po tenkém kmínku jednoho z ubožáků stéká pryskyřice, a chopila se příležitosti. Poukázala jsem na skutečnost, že stromek pláče, neboť ho nikdo nechce, a odmítla jsem odejít bez něj. Otec protestoval, ale byla zima a já jsem trvala na svém, a tak nakonec povolil.

Doma jsme se pochvaly nedočkali a babička prohlásila, že o svátcích nebude moct pozvat přítelkyně na návštěvu, aby ji nepomluvily. Bylo to sice podivné tvrzení, protože babiččiny přítelkyně k nám chodily na Tesavelu, nikoli obdivovat vánoční strom, ale přesto jí všichni dali za pravdu a napřesrok otec raději objednal vánoční stromek u známého v Dobřichovicích.

Uplynul rok a my jsme vyrazili pro protekční strom. Místní hajný se ovšem ukázal jako milovník slivovice, padl si s mým otcem do noty, a tak jsme luxusní smrček dovezli vlakem z Dobřichovic ještě zuboženější, než byl ten předchozí. Od té doby převzala iniciativu babička, i když její přítelkyně k nám beztak dál chodily výhradně na tu Tesavelu.

Magdalena Wagnerová, spisovatelka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Milan Horák

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test